3’lü Sınıfta Kaldı!

Kaslı çocuklar derse!

5

Son Amerikan muscle araçlarının, sadece birkaç yıl öncesine göre bile hatırı sayılır ölçüde performans artışına sahip olsalar da, halen güvenlik açısından çok yol kat etmeleri gerekmekte. Chevrolet Camaro, Dodge Challenger ve Ford Mustang’in V8 motora sahip olan performans modellerinden hiçbiri IIHS (Insurance Institute for Highway Safety)’nin son yaptığı testlerde “En Güvenli Tercih” ünvanına layık olamadı.

“En Güvenli Tercih” ünvanını alabilmek için bir otomobilin yarım ön çarpışma, ön çarpışma, yandan çarpışma, çatı dayanıklılık ve baş güvenlik testlerinin tamamından “iyi” almış olması ve başlangıç düzeyinde kaza engelleme sistemine sahip olması gerekmekte. Spor otomobillerin yüksek kaza riski teşkil ettikleri düşünüldüğünde ise olabilecek en yüksek güvenlik sistemini sunmaları bekleniyor.

IIHS’e göre ünvana en yakın aday Mustang olsa da kendini geliştirmesi gerekiyor. 5 testin 4’ünden iyi not alan Mustang yarım ön çarpışma testinden yarım puan aldı. A sütunu ve ön konsol içe bükülmesine rağmen sensörler sürücüyü sıkıştıracak derecede olmadığını algılamış olsa da henüz en güvenli model sayılmaz.

Chevy kanadında ise firma yarım ön çarpışma testinden gelen iyi sonucu kutlayacak olsa da çatı kuvveti ve kaza engelleme sistemlerinin yoksunluğu otomobili EGT ünvanından alıkoyuyor. General Motors yetkilileri sorulan sorular karşısında IIHS’nin sonuçlarına yorum yapmadıklarını açıkladı.

Yaşlanan Challenger ise vasat bir “çizgi altı” ile üçlü arasında sonuncu oldu. Yarım ön çarpışma testinde sol ön tekerleğin pedal bölmesine kayarak sürücünün ayaklarını sıkıştırması otomobil için felaket sonuçları getirdi. Çatı ve baş güvenlik testlerinden iyi not alan Challenger başlangıç düzeyde kaza engelleme sistemine sahip olsa da teknikerlerin eleştirilerinden kaçamadı. Çalışanlar test kuklasını otomobilden çıkarmak için parçalarına ayırmak zorunda kaldılar ki bu şimdiye kadar yalnızca beş kez kayıtlara geçmiş.

Testlerden sonra Fiat-Chrysler hiçbir testin bir otomobilin genel güvenlik miktarını belirlemediğini ancak her ne olursa olsun tüm sürücülere trafik kurallarına uymalarını ve otomobillerinin kontrolünü ona göre sağlamalarını hatırlattı.

Direkt olarak katliamı izlemek isterseniz buyurun, video aşağıda.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
inzfatihnerobiİsmini vermek istemeyen takipçifatihabali Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
nerobi
Üye
nerobi

Amerikalılar bazen ümit veriyorlar ama hiç bir zaman işlerini bir Avrupalı gibi tamamlayamıyorlar.

123456mtn
Üye
123456mtn

Yakışmadı !

fatihabali
Üye
fatihabali

Üçünden de almıştım şimdi kaldır at çöpe öff…

inzfatih
Üye
inzfatih

seni gidi komik sey seni !

inzfatih
Üye
inzfatih

Mustang icin baya niyetlenmistim, arkadasimda olan sanziman sorunundan dolayi vazgecmistim ama simdi bir kez daha iyi ki vazgecmisim diyorum.