Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK’la birlikte üzerinde çalıştıkları menzili artırılmış elektrikli otomobil projesinin Tesla’nın 1 haftada 400 bin adet sipariş alan modelinden daha iyi ve iddialı olacağını belirtti. Işık, “Tesla şarj istasyonları kurarken, biz menzil uzatıcı motor sayesinde şarj istasyonunu içine koyuyoruz. Ayrıca kullandığımız yazılımlarla araçlarımız Tesla’dan daha güvenli olacak” dedi.

TÜBİTAK MAM’da yaptığı özel toplantıda dünyada yaşanan iki gelişmenin elektrikli otomobil projesinde doğru yolda olduklarını gösterdiğini söyleyen Bakan Işık, “Volkswagen’in emisyon skandalı, elektrikli otomobil teknolojisini seçimimizi doğruladı. Tesla’nın yeni elektrikli modelinin piyasaya çıkmadan bir haftada 400 bin adetin üzerinde sipariş alması önemli bir başarı. Tesla örneği işimizi kolaylaştırdı.” dedi. Otomotivde geleceğin teknoloji, elektrikli ve otonom, yani sürücüsüz araçlarda olduğunu ifade eden Bakan Fikri Işık, Tesla’nın bu alanda önemli bir boşluğu doldurduğunu, devlerin yapamadığını gerçekleştirdiğini kaydetti. Işık­, “Ama herhalde bir şirketin yaptığından daha iyisini bir devlet yapacaktır” yorumunu da ekledi.

Google, Apple gibi teknoloji firmalarının da otomobil için çalışmalar yaptıklarına değinen Bakan Işık, şöyle devam etti: “Dünya devi otomotiv firmaları, büyük fabrika yatırımları ve uzun dönemli üretim planları nedeniyle kolay manevra yapamıyor. 300 kiloluk bir adamla 60 kiloluk bir adam aynı çevikliğe sahip değil. Otomotiv şirketleri 300 kiloluk adamlar gibi. Yeni teknolojilere hızlı geçme şansları yok. Biz ise 60 kiloluk bir adam gibi çeviğiz, hızlı hareket edebiliyoruz. Geleceği şekillendirme, geliştirme şansına sahibiz. İşte TÜBİTAK’ta yaptığımız bu, geleceğin teknolojilerini geliştirmek.”

elektrikli oto

Yerli otomobildeki pek çok özelliğin Tesla’da bulunmadığını ifade eden Işık, “Tesla şarj istasyonları kurarken, biz menzil uzatıcı motor sayesinde şarj istasyonunu içine koyuyoruz. Onların yolda tehlikesi var bizim yok.” şeklinde konuştu. Ayrıca bugün otomotiv sektöründe, özellikle de elektrikli araçlarda kullanılan yazılımların, “dışarıdan üçüncü şahıslar” tarafından müdahalelere açık göründüğünü, en büyük korkunun araçların ‘hacklenmesi’ olduğunu kaydeden Işık, TÜBİTAK’ın, özellikle savunma sanayi için geliştirdiği yazılımların bulunduğuna dikkat çekti. Bakan Işık, “Bizim savunma sanayinden elde ettiğimiz deneyimler bu yüzden önemli. Bizim yazılımlarımız, dışarıdan müdahaleye karşı korumalı olacak. Bu nedenle bizim araçlarımız, Tesla’dan bile daha güvenli olacak. Bu yüzden bile, işbirliği teklifleri gelebilir” diye konuştu.

Bakan Işık, TÜBİTAK’ın geliştirdiği ve raftan indirdiği teknolojileri bünyesine kattığı projeyle ilgili şu teknik detayları verdi: “Bu projede ileri batarya teknolojisi kullanacağız. 2 TL’lik şarj maliyetiyle büyükşehirlerde 100 km yol yapacak. Şehirlerarasında ise bataryayı yeni kendimizin geliştirdiği menzil artırıcı (araç jeneratörü) 1 litrelik benzinli motor şarj edecek. Yani bu sayede 20 litre yakıtla tam 1.000 km mesafe kat edecek. Ayrıca araç otonom (sürücüsüz) sistemine sahip olacak. Savunma sanayinde kullandığımız gerçek zamanlı işletim sistemi de uygulanarak ve aracın güvenli kontrolüne ilişkin avantaj sağlayacak. Yol sürüşü, araç ekipmanları ve sürücü kullanımına göre anlık ayarlanacak. Sensör ve diğer araçlarla iletişim olacak. Çok farklı ve yeni bir araç, adeta Türk otomobili dört tekerlekli yürüyen bir bilgisayar olacak.”

Kaynak: Hürriyet

Kimler Neler Demiş?

35 Yorum "Bakan Işık: Tesla’dan çok daha iyiyiz"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak
Ziyaretçi

Sayın bakan Fikri Işık’ın açıklaması çok komik. Tesla neresi biz nereyiz! Güldürmeyin kendizi Allah aşkına. Bakanım “cin olmadan adam çarpmaya” gerek yok. Tesla dünyanın önde gelen markalarından biridir. Bakanım lütfen yaptığınız açıklamara dikkat edin gaza gelmeyin kendinizi dosta, düşmana güldürmeyin

Cronytaz
Üye
Gaza Geldim. Sayın Bakanım, Bir rivayete göre, kesesinde jeneratörünü taşıyan elektrikli aracı OPEL adındaki alçak firma yapmış, vergi indiriminden faydalanıp türkiyeye getirmeye çalışmışlar, kanmamışız bunda benzinli motor var deyip ötv uygularız diye korkutmuşuz. Bir rivayete görede almanlar gizliden otonom sürüş yaptırıyormuş, amerikada google sokaklarda gezerken karıya kıza laf atıyormuş polis çevirmiş valla yapmadım billa yapmadım ağbi affet diyormuş. Bir rivayete görede tesla ve toyota açık kaynak kod kullanarak dünya bunlarla eğlensin, ben bulduğum ve üzerinde çalıştığım pil hücrelerini geliştirmeye gizliden devam edeyim, RENO bizde 300km menzille giderken nedense israilde 600km menzille gidiyormuş, olduda piyasaya biri yeni bir araç süsleyerek sürerse,… Read more »
kerembyl
Üye

Bir ülke kendisini 45 yaşındaki bir adamın firmasıyla kıyaslayacak kadar kendini düşürebiliyorsa kimin iyi olduğu zaten belli 🙂

golfr32
Üye
ya aslinda bu hukumet reklami iyi bilir. algiyi iyi yonetir.patlatsa soyle bi video aracla ilgili gorsek bi giderken. kadranini icini kullanisliligini anlatan. 30 saniyelik bi prototip videosu da olur.sesini duysak yeter. var mi? yok.o zaman bende anlatiyorum. aracimiz tamamen elktrikli.yolda giderken tavanindaki gunes enerjisi panellerinden sarj oluyor. gece olunca yollara yerlestirecegimiz kablosuz sarjlarla yururken sarj olacak. tamamen otonom olacak.surucu isterse surecek vs vs…yapin cikarin piyasaya surun alinabilir bi fiyat dan ilk sirada almazsam adam degilim. eksikleri hatalari olsada alacam. bur da da paylasacam. haa ayrica tesla bildigim kadariyla butun patentlerini acik hale getirdi. yeniden kesfetmeye de gerek yok. yapilmis bitmis… Read more »
salvation
Üye

bakan hızını alamamış.hedefi yüksek koymuş normal şekilde yapsınlar yeterli. fazlasında gözümüz yok. Muhalefet olan arkadaşlar almazlar olur biter.