Suzuki Motor Chairman and Chief Executive Officer (CEO) Osamu Suzuki speaks to reporters during an unveiling of the company's new Alto Lapin in Tokyo November 26, 2008. REUTERS/Issei Kato

Japon otomotiv devi Mitsubishi Motors geçtiğimiz ay yakıt tüketim testlerinde hile yaptığını itiraf etmişti. Otomotiv sektörünü sarsan şok itirafın üzerinden daha 1 ay geçmemişken şimdi de bir başka Japon marka olan Suzuki de yakıt ekonomisi konusunda hile yaptığını açıkladı.

Suzuki CEO’su Osamu Suzuki’nin yaptığı açıklamada şirketin Japonya pazarında sattığı 16 modelde testlerin yasal düzenlemelerden farklı olarak gerçekleştiği kaydedildi. Japonya’nın dördüncü büyük otomobil üreticisi olan marka, buna rağmen test sonuçlarını kasten manipüle etmediklerinin altını çizdi. İddialara göre aerodinamik açıdan yetersiz kaldığı düşünülen modellere illegal bir şekilde rüzgar tüneli testleri yapan marka, bu sayede yakıt testlerinde manipülasyon yaptı. Yasa dışı testler yapılan modeller ise Alto, Alto Lapin, Wagon R, Hustler, Spacia, Every, Carry, Jimny, Solio, Ignis, Baleno, SX4 S-CROSS, Swift, Escudo 2.4, Escudo ve Jimny Sierra olarak açıklandı.

Suzuki’nin yaptığı açıklamada soruşturmanın Japon makamları tarafından devam ettiği, ancak test sonuçlarının sapma aralığında kaldığı, bu yüzden kullanıcıların araçlarından endişe etmemeleri gerektiği vurgulandı. Öte yandan itirafın geldiği gün Suzuki hisseleri yaklaşık %15 değer kaybetti.

Hatırlanacağı üzere Mitsubishi Motors’un hisseleri 1 aylık dönemde yaklaşık %50 değer kaybetmiş ve şirket, hisselerinin bir kısmını rakibi Nissan’a satmak zorunda kalmıştı.

 

Kimler Neler Demiş?

3 Yorum "Bir hile itirafı da Suzuki’den geldi!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Stumaster
Üye

Ben bunun mertlik olduğunu düşünmüyorum.Bence asıl mertlik bunları baştan yapmamak.

ibougur
Üye

Ya bu Japonlar niye bu kadar delikanlı

Özgür Güneş
Üye

Niye hep Japonlar mertlik yapıyor, birazda diğer ülkelerden görelim.