Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’in (BUSİAD) Çekirge Toplantıları kapsamında Almira Otel’de düzenlendiği ’Otomotiv Sektörünün Durumu, Geleceği ve Küresel Beklentiler’ konulu programa konuşmacı olarak katılan TOFAŞ CEO’su Eroldu, yerli otomobil ile ilgili, “Ben sanayiye hizmet edecek her türlü faaliyetin, sanayinin lehine olacağını düşünüyorum. Bu yüzden sayın bakanın açıklamalarını olumlu buluyorum.” dedi.

Türk Otomotiv Sektörü’nün, ilk 4 aylık ihracat rakamlarında artış gösterdiğini aktaran Eroldu, 4 ay sonucunda sektördeki toplam üretimin yüzde 3.1 arttığını, ihracatta ise artışın yüzde 7 seviyesinde olduğunu söyledi. “Biz burada çok farklı bir kulvardayız.” diyen Eroldu sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim ihracatımız yüzde 40 arttı. Bütün Türkiye’deki otomotiv sektörü ilk 4 ayda yüzde 7 artarken, TOFAŞ yüzde 40 ihracatını, 4 ayda da yüzde 22 toplam üretimini arttırdı. Şu anda sektörü TOFAŞ sürüklüyor diyebiliriz ama otomotiv sektörü anlattığımız olumsuzluklara rağmen iyi bir performans gösteriyor. Avrupa’da da bir kıpırdama söz konusu. Bütün Avrupa ülkelerinde satışlarda artışlar var, dolayısıyla Türkiye de büyük bir oranda Batı Avrupa pazarına ihracat yaptığı için bundan da faydalanıyor.”

fiat-egea-banttan-indi
“EGEA, AVRUPA’DA DA TÜRKİYE’DE DE EZBERLERİ BOZDU”

Fiat Egea’nın özellikle Sedan modelinden beklentilerin çok üzerinde bir geri dönüş aldıklarını anlatan Eroldu, “Performans bizi çok sevindirdi ve heyacanlandırdı. 5 ayda, Avrupa ve Türkiye’de 36 bin adet satış gerçekleştirdik. Bunun 22 bini Avrupa’da, 16 bini Türkiye’de. Dolayısıyla bu bizim beklediğimiz performansın çok çok üzerine çıktı. Avrupa’da belli ülkelerde sedan modelini almak için birkaç aylık sıralar var. Mayıs ayında da Hatchback modelinin lansmanını yapacağız. Bu model de en az Sedan kadar başarılı olacak.

Bizim ihracat rakamlarımızdaki yüzde 40’lık sektörün çok çok üzerindeki büyüme, aslında Egea’nın gösterdiği başarı. Sedan modelinin hem Türkiye’deki hem Avrupa’daki performansından çok memnunuz. Çok büyük bir performans sürprizi oldu bizim için. Batı Avrupa’da Sedan pazarı çok küçüktür. Genelde otomobil markaları Batı Avrupa’da küçük Sedan pazarına girmezler. BC dediğimiz kısımlara girmezler. Genelde D veya E segment yani büyük arabalardaki sedanlar talep görür. Bu araba için biz en başından beri ’ezber bozan’ diyoruz ve hakikaten Avrupa’da da Türkiye’de de ezberleri bozdu. Bu açından çok memnunuz.” dedi.

“PROJE YÜZDE 70 TÜRK MÜHENDİSLİĞİNİN ÜRÜNÜ”

Egea projesinin yüzde 70’inin Türk mühendisliğinin ürünü olduğunu hatırlatan Eroldu, “Özellikle Türk mühendisi diyorum, TOFAŞ mühendisi demiyorum. Çünkü TOFAŞ ile beraber Türkiye’deki yan sanayide çalışan mühendisler de emek verdiler. Bu açıdan da Türk otomotiv sektörü açısından ilk defa bu seviyede bir araç geliştirdi. Türk mühendislerin geliştirdiği bir aracın Avrupa’da bu kadar başarılı olması bence ülke olarak hepimizi gururlandırdı.” ifadelerini kullandı.

 

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Egea ezberleri bozdu !"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
enescakiroglu
Üye

Mühendislerimizi kutluyorum ama gözardı edilen bir şey var ki bir yerde okuduğuma göre bu yüzde 70 oranı motor ve şanzıman dışında kalanın yüzde 70 ymiş. ne kadar doğru bilmiyorum ama olsun yavaş yavaş daha da gelişir inşaAllah.

Salih Karaalioglu
Üye

Bir de euroncap testine girse gözlerimle görsem, o zaman mühendislerimize alkış tutarım.