Volkswagen’ın, Golf GTI’ın 40.Yılına özel ve tamamen dünyanın en zor pistlerinden olan Nürburgring’de rekor kırması için ürettiği Golf GTI Clubsport S, Nürburgring’de birinciliği göğüsledi.

Honda Civic Type-R’ın rekorunu elinden alan Golf GTI Clubsport S, 7:49.21’lik bir rekora imza atarak en hızlı önden çeker unvanını kazandı.

Clubsport S’in rekorundan sonra en hızlı önden çeker sürelerinde son durum :

  1. VW Golf GTI Clubsport S : 7:49.21
  2. Honda Civic Type-R : 7:50.63
  3. Renault Mégane RS 275 Trophy-R : 7:54.36

Yakın bir zamanda Wörthersee’de tanıtılacak olan Golf GTI Clubsport S’e dıştan baktığımızda daha agresif ön ve arka görünüm, 19” yarı slick Michelin Sport Cup 2 lastikler ve karartılmış arka camlar dikkat çekenler arasında. Ülkemizde isimleri “derin inci siyahı”, “saf beyaz” ve “tornado kırmızısı” olarak geçen, Golf GTI’da da bulunan bu renklere, bu özel seride de yer verileceği edinilen bilgiler arasında.

İç mekanda ise sportif atmosfer; hafifletilmiş koltuklar, alkantara kaplı direksiyon simidi, kırmızı detaylara sahip emniyet kemerleri, golf topu şeklinde vites topuzu, piano black detaylar ve bal peteği görünümlü kaplamalarla devam etmiş.

Golf GTI Clubsport S’te aracı hafifletmek için pek çok işlem yapılmış. Arka koltuklar, ön kol dayama ve bazı izolasyon malzemeleri iptal edilmiş; daha küçük bir akü, alüminyum fren diskleri, alüminyum alt şasi ve yine alüminyum ön süspansiyonlar kullanılmış. Böylelikle otomobil 1359 kg ağırlığa kavuşurken Golf GTI’a göre 30 kilogram daha hafif bir hâle kavuşmuş.

Motor üzerine konuşacak olursak, kaputun altında 2 litrelik TSI ünite görev yapmakta fakat yakıt pompası, egzoz sistemi değiştirilmiş ve ECU tekrardan optimize edilmiş. Tüm bunların sonucunda Golf GTI Clubsport S :

  • Maksimum Güç:  310 HP
  • Tork: 380 NM
  • Şanzıman: 6 ileri manuel
  • Hızlanma 0-100 km/s (sn): 5.8
  • Maksimum hız (km/s): 260

Değerlerine ulaşmış durumda.

Otomobil, Nürburgring’de rekor kırması amaçlı tasarlandığından dolayı, mühendisleri ona bir de “Green Hell” (Yeşil Cehennem) sürüş modunu eklemeyi ihmal etmemiş. (bkz: Nürburgring pistinin lakabı). Bu mod tamamen kendine özgü, sıra dışı yollarda kullanılmak için geliştirilmiş olup, aynı zamanda bu rekoru kıran Alman yarış pilotu Benney Leuchter’ın rekoru elde ederken kullandığı sürüş modu olduğu biliniyor.

Golf GTI Clubsport S, 400 adet sınırlı sayıda üretilmiş olup, 100 adetinin çoktan sipariş edilmiş olduğunu da belirtelim.

Ayrıca Nürburgring incelememize de buradan ulaşabilirsiniz.

 

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
5
2
1
 
6
onur şişmanguzelibomgdedeoglufatihabaliRenard
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
guzelibo
Üye
guzelibo

bu piyasada tayyar varkn gerisi bos

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

Honda’nın elinde rekor kıracak bir paket hazırdır zaten. Sonra Renault gelir hepsinin moralini bozar.

onur şişman
Üye
onur şişman

Her zaman olduğu gibi yeni thropy gelin bozar 🙂

fatihabali
Üye
fatihabali

Neden DSG yok manuel?

mgdedeoglu
Üye
mgdedeoglu

DSG manuele göre daha ağır.

Renard
Üye
Renard

Almanları kızdırıyorlar sonra böyle oluyor:D

Atacan kANTEMIR
Üye
Atacan kANTEMIR

Honda rekorunun kırılması durumunda daha performanslı bir paket sunacaklarını belirtmişlerdi bakalım ne olacak…