Otomotiv sektörü her geçen gün gelişmekte ve bunun sonucu olarak karşımıza gerek kullanım, gerek güvenlik, gerekse tasarım bağlamında mükemmel otomobiller çıkmakta. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, bu otomobillere sahip olmak her bütçeye uygun bir durum değil.

Böyle olunca da insanlar bütçelerine en uygun olan araçlara yöneliyor fakat bu sefer de bazı şeylerden ödün vermeleri gerekiyor. Yani fazla bütçeniz olmadığı için üstü açılır bir otomobil alamayabilirsiniz, ya da motoru bilmem kaç silindirli olmayabilir. Ancak iş güvenliğe geldiğinde ödün vermek belki o kadar da mantıklı bir hamle değil.

Londra merkezli Global New Car Assessment Program adlı kuruluş, özellikle Hindistan pazarında fiyatı sebebi ile çok fazla satılan beş otomobile güvenlik testi yapmış. Bu otomobiller Renault Kwid, Maruti Suzuki Celerio, Maruti Suzuki Eeco, Mahindra Scorpio ve Hyundai Eon. Beş araçta da hava yastığı bulunmuyor ve güvenlik testinden aldıkları puan sıfır.

Şimdi gelin bu araçların bir çarpışma anında içindeki insanın güvenliğini nasıl hiçe saydığına bir göz atalım.

Renault Kwid

 

Hyundai Eon

 

Suzuki Maruti Eeco

 

Suzuki Maruti Celerio

Mahindra Scorpio

 

 

Kimler Neler Demiş?

9 Yorum "Güvenlik testinde sıfır çeken araca kaza esnasında ne olur?"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Yellowolf
Üye

haber diye girilen vasifsiz uyduruk bi post, 5 aracla sinirli degil bunlar hava yastigi olmayan herhangi bir arac marka model sinif farketmez sifir ceker. ornegin 5 yildiz alan vw polonun bazi pazarlarda hava yastigi bulunmayan modeli sifir cekmistir. buyrun videosu https://youtu.be/Q8jkeKXQW1Y

sokanari
Üye

Linea çok mu farklı ??

Bebebiskuvisi
Üye

Küçük şehirlerde, şehir içinde iş görürler. 25.000 TL’ye koysunlar Türkiye’de bakın nasıl kapış kapış gidiyor.

Onur Mutlu
Üye

Yıl olmuş 2016 ve airbaglar standart değil mi!? İnsan ancak kendisinin düşmanıdır. Renault ve Suzuki markalarından hiç beklemezdim.

Pika
Üye

Hint arabaları bunlar…Tabi avrupalının canı can, ama hintlinin patlıcan olduğundan! hava yastığı koymaya gerek duymuyorlar.

Onur Mutlu
Üye

İnsan haklarıymış peh. Önce eşitlik yok ki bu dünyada. Ama işlerine gelince oradan mühendis almasını biliyorlar.

ali_tremonti
Üye

Sallandıracaksın ikisini taksim meydanında bak bidaha yapıyorlarmı 😀

Onur Mutlu
Üye

Evet bu arada saçma bir şekilde eski yemişim.

onur şişman
Üye

yalnız bunlara 10 airbag koy yine fayda etmez katlanıyorlar malum teneke misali