Görünen o ki Honda, yeni motor teknolojilerinin peşinden koşuyor.

Japon patent ofisinde bulunan diyagramlarda görülen yeni veriler Honda’nın değişken piston boyu içeren motor tasarımları üzerinde çalıştığını bize gösteriyor. Silindir kapatma teknolojisi ile beraber çalışan sistemde Honda mühendisleri, motoru çok farklı dizaynlar kullanarak geliştirebilecek.

Teoride motor 4 silindirli normal bir ünite, fakat bazı durumlarda silindirler 15 farklı ölçüyle çalışabiliyor. Yanma durumuna göre yükseklikleri değişiyor. Bu tasarım, motorun çok yönlü olmasına olanak sağlayacak. Örnek vermek gerekirse 500 cc hacmindeki bir motor geleneksel 2.0 litrelik bir motora göre çok daha esnek bir yapıda olacak.

Bu alınan patent bize Honda’nın gelecekte hangi teknoloji ile ilgilenebileceğini gösteriyor. 2, 3 ve 4 silindirli motorlara odaklanacak olan şirket, büyük bir atılım peşinde olacak gibi görünüyor.

 

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Honda, yeni motor tasarımının patentini aldı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
OlioVsFiat
Üye

2016 Civic’te 2002 civic’in motor parçalarını birebir kullanıyorlar, hala olmayan bir teknolojiden bahsediyoruz. Doğrusu şu Honda piyasadaki apaçilerin algısını iyi kontrol ediyor. Ne diyelim Hayırlı işler.

inzfatih
Üye

vergisinin ne olacagi ortada motorun toplamda kac cc oldugu belli. Ama iki silindir motorlara merhaba dedirtecekler ben daha 3 silindirleri sevemezken…

QuakeM
Üye

Vergisi en büyük cc hacmine göre uygulanır. Teknik çizimden mantığı anlaşılmıyor. Animasyon verilirse bakarız.

ueb
Üye

jazz da kullandığı 1,3 motora küçük bir turbo ve gerekli düzenlemeleri yap civic e tak sat niye uğraşıyor ki 😀 sonra da 1,6 motorlarına da uygulayabilir…

zonda
Üye

ee vergisi ne olacak? 😀