Tofaş’ın Bursa fabrikasında seri üretimine başlanan Fiat Egea projesinin ikinci modeli Fiat Egea Hatchback, mayıs ayı itibariyle otomobil severlerle buluştu. Türkiye’de hâlihazırda geliştirilen ve üretilen tek kompakt hatchback model unvanına sahip Fiat Egea Hatchback’in liste başlangıç fiyatı 53 bin 900 TL olarak belirlenirken, en üst versiyonu 77 bin 900 TL’den satılacak. İlk etapta 1.4 litre 95 HP ve 1.4 litre T-jet 120 HP benzinli,1.3 litre 95 HP Multijet dizel ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanan Fiat Egea Hatchback, öncelikle 5 ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanlarla satın alınabilecek. Fiat Egea’nın 6 ileri tam otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP gücündeki 1.6 litrelik E-Torq motorlu versiyonu ve 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin çift kavrama otomatik şanzımanlı (DCT) versiyonu ise sonbaharda bayilerde yerini alacak.

Üç zengin donanım seçeneği!

Easy Plus, Urban Plus ve Lounge Plus adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulan Fiat Egea Hatchback, giriş versiyonundan itibaren kompakt hatchback sınıfı müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla dikkat çekiyor. Modelin giriş seviyesi olan Easy Plus donanım paketinde; 6 havayastığı, krom kapı kolları, 16 inç jantlar, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön ve arka camlar, Uconnect Radyo/MP3 çalar, Bluetooth bağlantısı, USB/AUX girişi, çok fonksiyonlu direksiyon, ABS, ESP, Yokuş Kalkış Destek Sistemi gibi donanımlar yer alıyor.

Bir üst donanım paketi Urban Plus’ta ileri sürücü destek sistemleri standart olarak sunuluyor. Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Çarpışma Riski Uyarı Sistemi ve Otomatik Acil Durum Freni özelliklerinden oluşan bu teknolojiler ile Egea Hatchback tüm rakiplerinden ayrışıyor. Tüm bunlara ek olarak LED gündüz sürüş farları, 16 inçlik alaşımlı jantlar, sis farları, otomatik klima, park sensörü ve 5 inç dokunmatik ekranlı UConnect sistemi özellikleri ile de daha fazla konfor beklentisi olanlara hitap ediyor.

Fiat Egea Hatchback’in en üst donanım paketi olan Lounge Plus ise kompakt hatchback kullanıcılarının beklentilerini bir adım daha ileri taşıyor. Bu donanım seviyesinde Urban Plus’a ek olarak 7 inçlik yüksek çözünürlüklü tablet ekran, 17 inçlik alaşımlı jantlar, far ve yağmur sensörleri ve geri görüş kamerası gibi unsurlar yer alıyor.

Bu donanım kombinasyonları sayesinde kompakt sınıf hatchback müşterisinin ihtiyacı olan her şeyi sağlayan Fiat Egea Hatchback, sedan karoserli kardeşi gibi yine ezber bozan bir anlayışla müşterilerinin karşısına çıkıyor.

Kompakt hatchback sınıfında büyük iddia!

Adını Ege Denizi’nden alan Fiat Egea Hatchback, Bodrum’da düzenlenen basın test sürüşü etkinliğiyle Türkiye’de ilk kez yollara çıktı. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Türkiye’deki kompakt hatchback rekabetine Fiat Egea Hatchback ile damga vuracağımıza inanıyoruz. Tofaş tarafından geliştirilen ve üretilen bu yeni modelimiz, hâlihazırda bu sınıfta Türkiye’de üretilen tek model olma özelliğini de taşıyor. Avrupa pazarları ile aynı anda satışa sunulan Fiat Egea Hatchback, özgün tasarımı, üstün teknolojik özellikleri, konforu, geniş iç hacmi, kullanışlılığı, sürüş dinamikleri ve kolay ulaşılabilir olması sayesinde tüm kompakt sınıf müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak, bilhassa ileri sürücü destek sistemleri ile fark yaratacak” dedi.

Egea Projesi ile iki yıl aradan sonra kompakt hatchback sınıfa döndüklerini ve Fiat markası olarak büyük bir atılım içinde olduklarını belirten Aytaç, Sedan modelinin başarısından sonra, Egea Hatchback modelinin de devreye girmesiyle, Türkiye otomotiv pazarında liderliği hedeflediklerini söyledi.

Egea Hatchback’in ürün özelliklerini aktaran Fiat Otomobil Pazarlama Müdürü Berk Arı ise yeni modelin tasarımı, konforu ve sınıfının standartlarının ötesindeki teknolojisi ile hatchback kavramına yeni bir bakış acısı getirdiğine dikkat çekti. Arı, yeni modelin ailenin diğer üyesi gibi 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak müşterilerin beğenisine sunulduğunu belirtti.

Hayatı kolaylaştıran teknolojiler

Fiat Egea Hatchback, tüm FCA Grubu genelinde yeni nesil bilgi-eğlence sistemine sahip olan ilk model olarak ön plana çıkıyor. Bu sistem, tıpkı evdeki tabletlerimizde olduğu gibi yüksek tepki hızı, parmak hareketleri ile kaydırma, yakınlaşma ve uzaklaşma kolaylığına sahiptir. Akıllı telefonların ekranını tablet ekrana yansıtarak, belirli bazı uygulamaları, otomobilinizin ekranından kullanma imkanı sağlayan yeni sistem, Uconnect sisteminden aşina olunan Bluetooth bağlantısı, sesli komut, araç bilgi ve ayar ekranları ve de entegre navigasyon gibi unsurları da bünyesi altında barındırıyor. 7 inçlik tablet ekran ve yüksek çözünürlük ile kullanışlılığı artan geri görüş kamerası kadar hız sabitleme sistemi, park, far ve yağmur sensörleri Fiat Egea Hatchback’in sunduğu, gerçekten ihtiyaç duyulan ve hayatı kolaylaştıran kabin içindeki teknolojilerden bazıları olarak ön plana çıkıyor.

 Sınıfının ötesinde teknoloji ile gelen güvenlik!

Fiat Egea Hatchback’in sınıfında ilk kez ve tek olarak standart sunduğu ‘ileri sürücü destek sistemleri’ aracın ön tamponuna yerleştirilmiş bir radar sistemi sayesinde faaliyet gösteriyor. Radar, önde seyreden araç ile aradaki mesafe ve hız farkını sürekli olarak takip edip kontrol ünitesini besliyor. Bu bilgi, “Adaptif Hız Sabitleme”, “Çarpışma Riski Uyarı” ve “Otomatik Acil Durum Freni” sistemlerinin işlemesini sağlıyor.

Kimler Neler Demiş?

46 Yorum "İlk Sürüş | Fiat Egea Hatchback"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Furkan
Ziyaretçi

Abi ilk başta çalan müziğin ismi nedir acaba

Emre
Ziyaretçi

Fiat markası asla kalitesiz değildir. Fiat işi bilmiyor, daha doğrusu Türkiye’de iş yapamıyor. TOFAŞ ve Koç grubuyla iş yapmaya devam ederlerse dahada adam olamayacak. Fiat’ın durumu malesef ülkemizde böyle. TOFAŞ ve Koç grubunda kaldığı sürece Fiat ülkemizde böyle gitmeye devam edecek. Fiat dedin mi herkes dalga geçer oysa Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Ferrari, Maserati, Lancia, Yamaha, İveco’nun Fiat’a ait olduğunu bilmezler

Emre
Ziyaretçi

Halkımızın Fiat ve Hyundai hakkındaki önyargılarını kırmak çok zor ağzı olan konuşuyor. Böylede devam etsinler ki bizlerde uygun fiyata daha kaliteli araçlara binelim (Bravo, Stilo) gibi. Stilo 2001 yılında İtalya’da, en çok satılan otomobil olduğunu ve dünyanın en güzel otomobili seçildiğini yazmamışlar mı ki…
2002 yılında en çok tercih edilen otomobil olduğu,
yine aynı yılda Avrupa’da çevre dostu otomobil seçildiği?
karalamak kolay, her yazılana aldanmamak lazım..

Burak
Ziyaretçi

Fiat’ı daha önce bu segmentte Bravo ve Stilo ile görmüştük. Egea hb tamamen sedan kardeşinden ayırarak değerlendirmek lazım. Egea hb segmentindeki en güzel tasarıma sahip. Egea hb Bravo ve Stilo ile aynı kaderi paylaşmaz. Egea hb sınıfındaki araçlara rakip değil ancak alternatif olabilir.

Emre
Ziyaretçi

Bravo ve Stilo iyi fakat ölü doğmuş modeller. Bravo ve Stilo önündeki Fiat logosu yüzünden kaybetti. Bravo ve Stilo’da Fiat logosu değilde VW/Audi logosu olsaydı aynı araç tutulur üstüne üstlük satış rekorları kırardı. Bravo da Stilo da değeri ve kıymeti bilinmeyen otomobiller. Stilo’nun da 2.eli yeni yeni tutulmaya başladı. Halkımızın Fiat’a olan önyargıları yüzünden Fiat’ın da Bravo ve Stilo’yu doğru pazarlayamamasından dolayı bu modeller ülkemizde tutulmadı

Burak
Ziyaretçi

Bizim halkımız ne anlar otomobilden markadan. Bizim halkımıza Fiat’ta Hyundai ne yapsalar yaranamaz. Fiat (Alfa Romeo, Ferrari, Maserati) sahibi. Fiat ve Hyundai’ye önyargılı yaklaşanlar zaten zerre gram otomobilden anlamayanlardır. Anlasalar zaten bu halde olmazlardı. Onların yüzünden zaten ülke olarak bu haldeyiz. Fiat’ı da Hyundai’ye sevselerde, sevmeselerde başarısına saygı duymak zorundalar. Tüm dünya Hyundai gerçeğini kabul etti onlar daha neyin kafasını yaşıyorlar

Emre
Ziyaretçi

Bizim halkımız sadece Fiat’a Hyundai’ye karşı değil hemen herşeye önyargıyla yaklaşır zaten. Halkımız yeni olan hiçbir şeyi beğenmez. Fiat’ta Hyundai de iyi markalar. Fiat Bravo’yu, Stilo’yu Freemont’u çıkarır “bu araba mı” derler Hyundai i30, Tucson, Santa Fe’yi çıkarır “taklit maklit” derler hiç alakası yok. Fiat’ta Hyundai’de bu halka ne yapsalar yaranamazlar ki zaten. Hyundai enayi mi araçlarına hiç güvenmese yeni Elantra’ya 7 diğer modellerine 5 yıl garanti verir mi?

captain1881
Üye

Fahir Talib bu tavrı neden sergiliyor ki..???