Mazda, büyük ilgi gören modeli Mazda3‘ün motor seçeneklerine uzun zamandır beklenen dizeli ekledi.

Hem hatchback hem de sedan gövde tipleriyle satışta olan C segmenti model, 1.5 litrelik benzinli SKYACTIV-G motorunun yanına eklenen yeni 1.5 litrelik dizel SKYACTIV-D motoruyla satışlarını daha da arttıracağa benziyor. Geçtiğimiz Aralık ayında duyurulan motor seçeneği, 4000 devir/dakika’da 105 HP (77 kW) maksimum güç ve 1600-2500 devir/dakika aralığında 270 Nm (199 lb-ft) maksimum tork değerlerine sahip.

Japon üretici, güç değerleriyle başarılı görünen yeni motorunun, yakıt tüketimi konusunda da bir o kadar iddialı olduğunun altını çiziyor. Fabrika verisine göre 100 kilometrenin karma yakıt tüketimi ortalaması 3.8 litre (61.9 mpg) iken CO2 emisyonu değeri kilometre başına 99 gram. Mazda’nın 2.2 litrelik SKYACTIV-D dizel motorundaki “Defy Convention” yaklaşımıyla tasarlanan 1.5 litrelik dizel, otomobili 0 km/h’den 100 km/h hıza (0-62 mph) 11 saniyede çıkarıyor ve maksimum 187 km/h (116 mph) hıza ulaştırabiliyor.

Dizel motora sahip Mazda3’ün ülkemize ne zaman geleceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Mazda3, 1.5 dizel motoruyla Avrupa’da satışa çıktı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
alpergde
Üye

PSA ile ortak motor kullanımına devam etseler daha iyiydi bence.

Chris Wolstenholme
Üye

bence motor vasat.malesef cok cok daha iyileri var.ama buda bir başlangıç

ultiMance
Üye

Teknik verileri zayıf olabilir ama Mazda’nın kendi ürettiği motorlar taş gibidir kolay kolay arıza yapmaz.

Onur Mutlu
Üye

Renault’un 1.5 dci’ından çok daha iyi gidiyor. Cx-3 kullanma fırsatım oldu. Motor ve şanzıman çok uyumlu çalışıyor Mazda’da. Çekişi ve gücü iyi yola aktarıyor. Benim kullandığım arabada dip gaz yapsanız 2 saniye bekliyor ve hiç koltuğa yapıştırmadan kuru gürültü çıkartarak hızlanmaya çaba gösteriyor.

yunuSdrive
Üye

max bg’i 4000 devirde veriyor normal dizelde o devirlerde sağırlaşmaya başlar mazda 5000 e kadar çevirtiyor