Çalışmalarını Türkiye’de yürütmeyi planlayan İngiliz uzay ve havacılık devi Rolls Royce, İngiltere, ABD ve Singapur’dan sonra 8. Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi’ni (AMTC) Türkiye’de kuracak.

8’İNCİ MERKEZİNİ AÇIYOR

Sanayi Bakanlığı Aralık 2015’te Rolls Royce ile imzaladığı işbirliği anlaşmasını gerçekleştirmek için harekete geçti. Aralıktan sonra bir süre ara verilen çalışmalar yeniden hız kazandı. TÜBİTAK’la ortaklaşa bir Gelişmiş Üretim ve Teknoloji Merkezi (Mükemmeliyet Merkezi) kurulması çalışmaları tamamlanarak, merkezin kurulum aşamasına geçilmesine karar verildi. 2023’te göklerde olacak milli savaş jeti projesinde yer almak isteyen ve anlaşılması halinde uçak motorunun tamamını Türkiye’de üretmek için talepte bulunan firma, 8. teknoloji merkezini Türkiye’de açacak. Sanayi Bakanı Fikri Işık, “Rolls Royce ile işbirliğine başlıyoruz. Yakında imzaladığımız anlaşmayı realize edeceğiz.” dedi.

ÜRETİMDE BÜYÜK HEDEF

Milli Savunma Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK ve üniversiteler tarafından desteklenen ve teknoloji üretiminde ortaklaşa kullanılacak olan Mükemmeliyet Merkezi’nde Rolls Royce ile enerji ve havacılık sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda Ar-Ge çalışmaları ve üretim yapılacak. Sinop’ta yapılması planlanan nükleer santral için de Türkiye’deki sanayiyle birlikte parça ve kontrol sistemleri üretmeyi amaçlayan Rolls Royce, nükleer santralin dizel motorlarını üretmeye de talip.

JET FABRİKASI PLANLIYOR

Türk Hava Yolları’nın ana motor tedarikçisi olmak için büyük yatırımlar yapan Rolls Royce, 2023’te ilk uçuşunu yapması beklenen milli savaş jeti projesinde yer alması halinde 2025’te Türkiye’de bir jet fabrikası kurmayı hedefliyor. Öte yandan Türkiye’de kurulacak merkezde uçak parçalarının da üretildiği 3D yazıcı gibi ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesinin de planlandığı öğrenildi.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Rolls Royce’tan Türkiye’ye yatırım"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Özgür Güneş
Üye

İyi mühendisler şuraya gitsinde bize yer açılsın 😀

mtndmrl
Üye

insanlık için küçük Türkiye için büyük bir adım