Yeni Megane İnceleme Yazısı

400. Haber fiyaskosu eşliğinde...

22
11887

Tarih Nisan’ın 24’ü, Otopark.com’da girdiğim 399 adet içeriğin mutluluğuyla yeni Megane’ın bulunduğu Bursa Mais’in plazasına attım kendimi. Hiç boş olur muyum elimde de Xiomi Yi aksiyon kamerası. İlk bakışta görülmesi için kapının önüne konumlandırılan Talisman’ın ardından Yeni Megane, GT Line Paketi ve mavi rengiyle beni kendine çağırıyor. Eee tabii ki ben de başladım etrafında dönmeye.

Dış tarafta paketten pakete değişiklik gösteren model tıpkı bir önceki karoserli Megane’lar gibi şirket spec’e de bürünebiliyor ancak büyük jant ve led farlarla tısslama seslerini kulaklarımızda çınlatıyor. Tok kapı sesi arayan Alamancılara da tatminkar bir kapı sesi sunan model, bagaj testindeyse sınıfta kalıyor. Geçtiğimiz günler editör abilerimden Ali Serdar Gök’ün paylaştığı videodaki gibi bagaj kapağı çok rahat bir şekilde sağa sola esniyor ve hiç güven vermiyor.

Dıştan Gt-Line paketiyle yılan gözüken model bu güzellikleri gerek led aydınlatmalar gerekse matlaştırılmış plastikleriyle iç mekana taşımış. Üst taraflar yumuşakken aşağı indikçe sertleşen göğüs, torpido ve vites konsolu bağlantıları da gittikçe Scirocco’ya benziyor. “Ne alaka Scirocco?” diyeceksiniz ki ben vites topuzu bölümünü Scirocco’ya benzettim (yazıyı burda okumayı bırakabilirsiniz :D). Opsiyonel olarak satın alınabilen 8.7 inçlik ekranıyla kontrol ünitelerini bir araya toplayan model tıpkı teste aldığımız Kadjar ve Talisman gibi değişen temalara sahip. Fakat bu temalardaki en büyük inovasyon, benzeri Leon Fr’da da bulunan değişken LED ışık şeritleri.

İç mekandan bir an önce çıkmak istememe rağmen belirtmeliyim ki ön kapı üstleri arka kapı üstlerine göre bariz daha yumuşak. Sadece üstlerindeki kaplama yumuşak olan kapı üstleri 5 mm’lik esneme payından sonra yine taş gibi. Arka kısma geçilirken modelin küçük cam alanları ve basık yapısı nedeniyle bariz bir ferahlık azalması yaşanmakta. (off the record: benim ayarladığım sürüş pozisyonundan mı, yoksa arka camın hacminin gerçekten küçük olmasından mı bilemedim ancak arka görüş epey az -yine scirocco- :D)

Evet sıra sürüşte. Öncelikle belirtmeliyim ki aracı ben kullanmadım ancak arka koltukta ortada oturarak bir sincap gibi pür dikkat kesildim. Bilenler bilir Bursa Atabulvarı gizli dalgalanmalarıyla ünlüdür. Tesadüfi midir bilinmez ancak test rotamız olarak belirlenen Atabulvarı’na çıktığımızda araç gerçekten epey esnedi. ‘Esnedi’ kelimesinden çok ‘yaylandı’ kullanmalıyız ki, 18 inç jantlara ve dışarıdan gözüken rijit yapısına rağmen arkada oturan bizler tahterevalli edasına büründük. Tekrar belirtiyorum, daha düzgün yollarda sonuç ne olur bilinmez ancak düzensiz dalgalanmalarda o esnekliği bana hissettirdi.

Yol tutuş babında fazla tecrübe edin(e)mesek de belirtmeliyim ki EDC gerçekten akıllı bir şanzıman. Tıpkı Golf 1.4 TSI Act’de olduğu gibi fazla torkla baş edemeyen ön düzeni kurtaran 2 ana temel unsurdan biri EDC şanzıman iken diğeri neredeyse her yarım basışta ekranda beliren ESP ışığı. Detaylı bir incelemeyle tüm noktalarının aydınlatılacağı sürüş satırına da burada son verirken günün diğer notlarına değinmek istiyorum.

BONUS: Renault Spider. Bursa Mais bayisinde plazanın bir köşesine tabiri caizse çöp kıvamında atılan model sahip olduğumuz bilgiye göre geçmişte yer etmiş.

IMG-20160513-WA0020
Spider ım varmış gibi çek pampa.

IMG-20160513-WA0021

Evet arkadaşlar, geçtiğimiz ay sohbette açtığım konuyla 400. Haber’de Yeni Megane’ı inceleyip test sürüşünü görüntüleyeceğimi aktarmıştım. Fakat aksilik peşimizi bırakmadı. Çekim izni verilmedi, bayii doluydu derken elimde az ama öz videolar kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde montajı gerçekleştiren arkadaşımın yoğunluğundan dolayı devraldığım montaj işleminde geçtiğimiz akşam (10.05.2016) mutsuz sona geldim.

Giriş, intro ve fast motion (hızlandırılmış) bölümlerini ayarladıktan sonra farkettim ki Megane’ı yorumladığım bölümün THM dosyası bozuk ve videonun sesi yok. Usulca bu projeyi de çöp kutusuna sürüklerken günlerdir beklettiğim siz değerli takipçilerimizden özür dilemem gerektiğini düşündüm. Hepinizden özür dilerim. Bu hatamı ileriki zamanlarda katıldığım bir organizasyon videosu ile telafi edeceğimi belirtirken sırayı notlara bırakmalıyım.

-Başta Bursa Mais ve arkadaşlarım olmak üzere bana yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim. Ancak test sürüşü sırasında her ne kadar Otopark.com adına çekim yaptığımızı belirtsek de kayıt almamıza izin verilmedi.

– Talisman’a da gitmişken bir “Merhaba!” dedik ancak Talisman testi yayında olduğu için fikirlerimi teste saklayacağım amma ve lakin bir kaç kelam etmem gerekirse: Talisman’ı asla boş ve masajsız almayın derim. Ayrıca kol dayama gözünde açılan kapaklı bölme bize silahlık gibi geldi. Şahsen denemem sonucu dirseğime kadar kolum içeri girdi.

-Günün bir diğer etkinliği olan ORANGE DAYS BURSA, gayet eğlenceli geçti. Tecrübeli (motosikletin üzerinde adeta yaşamış) abilerle muhabbet etme şansı yakaladık. Sadece ben mi böyle hissediyorum bilmiyorum ancak motosikletler epey yıpratılmış (Gidonu yamuk olan motosikletler bile vardı.). Ufak bir ekleme yapmam gerekirse, Orange Days’e katılmak için kaskın yanı sıra koruyucu montunuzun da olması gerekiyor.

RC250 favorimdir ancak Duke 200de hoşuma gitmedi değil.
RC250 favorimdir ancak Duke 200 de hoşuma gitmedi değil.

Xiaomi Yi aksiyon kamerasının çıkardığı bu ufak pürüzden dolayı sizleri videosuz bıraktığım için tekrardan özür dilerken, bunu telafi edeceğimin sözünü veriyorum.
İyi günler,

Kaan.

Yorum Yaz

22 Yorum "Yeni Megane İnceleme Yazısı"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
hamdi
Üye
hamdi
5 ay 15 gün önce

bagajın sallanmasının nedeni arkadaşlar bagaj komple plastikmiş 😀

Ali Serdar GÖK
Editor
5 ay 15 gün önce

aynen öyle, komple plastik olan bir yapıdan da sağlamlık hissi beklenmez zaten 😀

onur şişman
Üye
onur şişman
6 ay 23 gün önce

Valla ben sizi bilmem ama benim için fiyasko 110bine golfü alıp 2 yıl sonra mekatronik hatası yaşayıp kullanıcı hatası bahane edilerek 12bin lira kitlenmesidir. Araba istediği kadar iyi olsun ben o parayı veriyorsam kafamın rahat olmasını isterim. Bagaj kapağı eğiliyorsa ne olmuş? Bu demektirki darbe emebiliyor ki bunu yazın bi yere aynısı golfe ve diğerlerinde olduğunda fiyasko demiyeceksiniz.Tamponlarda eskiden metaldi ilk bakalit tamponlu araba fiyasko olarakmı nitelendirilmeli?

yunuSdrive
Üye
yunuSdrive
6 ay 23 gün önce

o renault cabrio neymıs ya ilk kez gördüm

anl_akl
Üye
anl_akl
6 ay 24 gün önce

Şimdi hepsinde mi öyle yoksa üretim hatası mı ?

mgoktugdedeoglu
Üye
mgoktugdedeoglu
6 ay 24 gün önce

Bu yazı ne şimdi? Ben bir şey anlamadım.

wpDiscuz