2017 yılında makyaj operasyonuna girecek olan Skoda’nın başarılı temsilcisi Octavia, şimdiden yeni motor seçenekleriyle donatılmaya başlandı.

Hali hazırda kaputunun altındaki seçeneklerden birisi olan 1.2 lt TSI ünitenin yerini VW Grubu’nun son zamanlardaki en ilgi çekici motoru olan 1.0 lt TSI motorun aldığı otomobil, bu sayede üç silindirli motorlar çağına da adım atmış oldu.

115 BG güç ve 200 NM tork değeri sunan 1.0lt TSI ünite ve isteğe bağlı olarak sunulan DSG şanzımanla iyi bir kombinasyona sahip olan Octavia, 0-100 km/sa hızlanmasını 10 sn’de tamamlarken 100 km’de sadece 4.5 lt benzine ihtiyaç duyuyor. Altı ileri manuel vites seçeneğinde 9.9 s’de 0’dan 100 km/sa’lik hıza çıkan otomobil, bu noktada DSG şanzımanla aynı yakıt tüketimi sunuyor.

Active, Ambition ve Style donanım paketleriyle gelecek Octavia için aerodinamik bir paket hazırlayan Skoda, yere yaklaştırdığı şasiyle birlikte sürtünme direncini azaltırken, hareketli hava kanatları ve arka kanat ile aracın gövdesinden geçen havanın daha rahat akmasını sağlamış. Tüm bu iyileştirmelerin yanında düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerin de tercih edildiği otomobil, bu sayede 102 gr/km’lik CO₂ emisyonuna sahip olmuş.

Son zamanlarda tüm VW Grubu markalarında görmeye alıştığımız Dinamik Şasi Kontrolü (DCC)’ne sahip olacağı belirtilen 2017 Octavia ailesi, bu seçeneği sadece 150 BG’lik versiyonlardan itibaren müşterilerine sunacak, ayrıca bu güç seviyesinden itibaren yeni alerji filtresine sahip Climatronic otomatik klima sistemi de satın alınabilecek.

 

Kimler Neler Demiş?

4 Yorum "1.0 TSI’ın son durağı: Skoda Octavia"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
selimcicekyurt
Üye

Bana biraz eğim var gibi geldi. Ama eğim yoksa mükemmel motormuş DSG ile stlye donanım 65 kağıt falan olursa 10 numara olur.

thestig
Üye

Süper olmuş, bayılıyorum 1.0 motorlara.

inzfatih
Üye

gelecekte 48 vites ve 150cc motorlu 16 turbolu araclar gorecegiz sanirim..

berkay44
Üye

ama hiç biri yüksek hacimli atmosferik motorların tadını veremeyecek