2014’te Google tarafından satın alınan akıllı ev ürünleri üreticisi Nest’in kurucusu Tony Fadell aynı zamanda Actev Motors’u da kuran kişiydi. Fadell’in eski şirketi gibi bir Silikon Vadisi startup’ı olan Actev Motors inovatif fikirlerle öne çıkmaya çalışıyor. Bu bağlamda firma ilk ürününü “Arrow Smart-Kart” adıyla video ve fotoğraflarla tanıttı.

Trabzon’daki kuzenlerimin ve tüm Karadeniz çocuklarının da nedense bu Arrow’u görünce aklıma gelen “bilyalı” isimli şaheserleri vardır. Bu isim bölgeye göre değişkenlik gösterebilir, bizimkiler bilyalı diyordu çünkü tekerlek olarak bilyalı rulman kullanıyorlardı. Çeşitli tekerlek sayısı ve şasi tipiyle tamamen ahşap olan bu bilyalılarla yüksek dağlardan aşağıya müthiş sürüşler ve yarışlar yapılabiliyor.  Ayrıca, bilindiği gibi Formulaz isimli yarışlar da bu bilyalılarla düzenleniyor. Çocukların kendi yaptıkları otomobillerle doya doya sürüş zevki yaşadığı ülkemizde durum böyleyken, Amerikanlar da çocukları evden çıkarıp sürüş yaptırmaya heveslenmiş.

Galeride bilyalı kullanan yetişkinler görülüyor ama esasında bunlar çocuk oyuncaklarıdır.

Çocukları evden çıkarıp sürüş zevkini yaşatacak bu Arrow Smart-Kart, 5-9 yaş aralığı için düşünülmüş. Wi-Fi, GPS ve coğrafi konum sınırlama(geo-fence) gibi teknolojileri barındıran Arrow’u ebeveynler bir akıllı telefon uygulamasıyla istedikleri gibi kontrol edebiliyor, hatta eve dön ya da vitesi P’ye al gibi emirler bile verebiliyor.

Güvenlik açısından bu özelleştirme imkanının yanı sıra aktif çarpışma önleme sistemi de her zaman devrede. Ayrıca 19.3 km/h(12 mph) maksimum hızı olan Arrow’un hız sınırı videoda görüldüğü gibi uygulamadan ayarlanabiliyor.

Arrow’un mekanik özelliklerine gelecek olursak, çelik şasiyle ayakta duran otomobil iki adet bağımsız 250 watt’lık elektrik motoruyla hava basınçlı lastiklerinin üzerinde yürüyor. 33 kg’dan başlayan boş ağırlık, çeşitli body-kit seçenekleri ve çift lityum-iyon batarya opsiyonlarıyla biraz daha yükseltilebiliyor. Bunlara ek olarak çocuklarının eğlencesine hepten düşkün iyi niyetli ebeveynler, geleceğin yancılarını yaratmak için easy drift gibi sürtünmeyi azaltan lastik kitlerini arka tekerleklere takabiliyorlar.

Teslimatlarına bu yaz ABD ve Kanada’da başlanacak Arrow’u ülkemizden sipariş etmek için Actev Motors’la irtibat kurmak gerekiyor. Baz versiyonu $999.95 tutan otomobil için, $49.95’lık drift kiti, $149.95’lık çift batarya, $49.95’lık hızlı şarj kiti ve $149.95’lık Formula 1 özentisi body kit seçenekleriyle gırtlak donanım seviyesinde alınırsa $1399.75 fatura kesiliyor. ABD ve Kanada dışındaki ülkeler için kargo bedeli de eklenecek tabi.

Son olarak, bizde bu tip şeyler vardı ama bu altyapıyla böyle yüksek teknolojili çocuk otomobili işine bizden giren niye çıkmamış, hayret.

 

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Actev Motors’dan modern bilyalı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
golfr32
Üye

cocuklar gordu basim belada