2025’te Norveç’in benzin ve mazot ile çalışan otomobilleri yasaklayacağı haberinin hemen ardından bir haber de Almanya’dan geldi. Almanya da Norveç’ten 5 sene sonra, yani 2030’da bu otomobilleri yasaklamayı planlıyor.

15 sene gibi kısa bir süre içerisinde Avrupa genelindeki otomobil tanımı oldukça değişeceğe benziyor. Giderek azalan emisyonlar, küçülen motorlar ve emisyonların sıkı sıkı denetlenmesi, hatta bazı otomobil firmalarının emisyon hileleri açığa çıkarak tabiri caizse “patlaması”, Avrupa’da sıkı bir değişim hareketi olacağını öngörmemiz için yeterli.

Autocar’ın haberine göre Alman Ekonomi Bakan Vekili Rainer Baake, emisyona sebep olan otomobillerin tedavülden kalkmasının, ülke hedefi olan karbondioksit emisyonunu %80 oranında düşürme idealine ulaşmanın tek yolu olduğunu belirtti. Alman Tagesspiegel’e konuşan Baake, ulaşım ve ulaştırmadan kaynaklı karbondioksit emisyonunda 1990’dan beri hiçbir azalma olmadığını dile getirdi.

Bu durumda asıl kafa karıştıran şey şu; Almanya, bizim en sevdiğimiz hızlı otomobilleri üreten insanların ülkesi. Almanya, Norveç gibi bir yer değil; Almanya’da elektrikli otomobiller popüler değil, hatta büyük bir kesim tarafından sevilmiyor bile. Norveç’te satılan her 4 yeni otomobilden 1’i elektrikli otomobilken, Almanya’da güncel olarak trafiğe kayıtlı sadece 25.000 adet elektrikli otomobil bulunuyor.

Elbette henüz çok erken, bir bakan vekilinin sözlerinin yasalaştırılması uzun zaman alacaktır ancak ne yalan söyleyelim, Almanya’da böyle bir yasağın yürürlüğe girecek olması hem enteresan hem de üzücü. Gürül gürül sesleriyle mest olduğumuz otomobillerin yasaklanacak olması gibi emisyon azaltmaya yönelik bu metodlar, ilgi çekici olmaktan çok can sıkıcı olacağa benziyor.

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
2
3
3
 
4
Kubilay TUĞLUertanHasan TürkişOnur Mutlu
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ertan
Üye
ertan

Dünyada yer altında kalan petrol,emisyon ve çevre münakaşaları nihayete ermeden önce tükenecek zaten.Çevreciler de otomobil severler de boşuna münakaşa ediyor.Almanya 20 sene sonra petrol yakıtlı araçları nasıl yasaklar diye şaşırmaya gerek yok, zaten onlarda 20 sene sonra petrolün biteceğini biliyor; petrol bitti o yüzden elektrikli sisteme geçtim demiyor da, hava atmak için ben çevreyi koruyorum petrolü yasakladım diyor.Tamamen göz boyama.

serozil
Üye

Hasan Bey,
“Almanya’da böyle bir yasağın yürürlüğe girecek olması hem enteresan hem de üzücü. Gürül gürül sesleriyle mest olduğumuz otomobillerin yasaklanacak olması gibi emisyon azaltmaya yönelik bu metodlar, ilgi çekici olmaktan çok can sıkıcı olacağa benziyor.” cümlenize istinaden; sağlıklı bir çevre olmadan sağlıklı bir yaşam süremeyeceğinizi hatırlatmak isterim. Her geçen gün bozulan iklim düzeninin, artan kuraklığın bu hızla devam etmesi durumunda bırakın çevreyi ve gelecek nesilleri karbondioksite boğmaktan keyif alabilmeyi, sağlıklı bir yaşam bile mümkün olmayabilir. İyisi mi; fosil yakıtları unutmaya başlamakta fayda var.

Onur Mutlu
Üye
Onur Mutlu

Tamamen katılıyorum. İstanbul trafiğinin ortasında çoğu arabanın camı kapalıdır. Açtığınız zaman o kirli hava kokusundan hemen kaparsınız. Ama en azından gerçeğinden ayırt bile edemeyeceğimiz yapay sesler üretilebilinir bu elektrikli motorlar için.

serozil
Üye

Otopark’tayız çünkü samimiyetini seviyoruz, samimiyiz 🙂 Cani hislerle ve kasten, doğayı ve gelecek nesillerin sağlıklı yaşam hakkını katletmeyi sanıyorum kimse istemiyordur. İlk yorumdaki ilgili cümlemden güçlü motor sevenler için aksi yönde bir iddiada olduğum sonucu çıkabilir; çıktıysa affola (Ancak farkındalık eksikliği olduğunu söyleyebilirim). Çevre politikaları ve çevre sorunları mezunu olduğum bölümün anabilim dalllarından birisi, haliyle konu hakkında çokça ders aldım, okuma yaptım. Avrupa çevre sorunları ile mücadele konusunda “sürdürülebilir kalkınma” politikasını geliştirdi ve uyguluyor ki bu politika -en azından kısa vadede- mevcut çevre sorunlarını çözmek bir yana durduramıyor bile; sadece yavaşlatıyor. Karbondioksit emisyonunun en büyük sebebi tabi ki otomobiller değil… Read more »