1978-2002 yılları arasında üretilen Toyota Supra, aradan geçen zamanda pek çok otomobil sever tarafından en fazla sevilen spor otomobil modelleri arasına girmeyi başardı. Japon marka, GT86 ile beraber üreteceği yeni spor otomobil serisi için sevilen modelini diriltme kararı aldı.

Toyota’nın 3 Haziran tarihinde Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin İzlanda şubesine yaptığı yeni model başvurusunda model adı olarak markanın efsane modeli olan Supra’nın geçtiği iddia edildi. Japon markanın 2014’te ABD’de yaptığı patent başvurusunda da Supra isminin kullanılmış olması yakın zamanda bu modelin geri döneceğine işaret olabilir.

Alman otomotiv devi BMW ile ortak geliştirilecek olan yeni Supra, markanın FT-1 konsepti üzerine geliştirilecek. BMW’nin yakın zamanda yenilemeyi düşündüğü Z4 modeli de Supra ile aynı şasiye sahip olacak. Hatırlanacağı üzere buna benzer bir anlaşmayı Mazda ve Fiat da MX-5/124 Spider modelleri için gerçekleştirmişti. Motor seçeneklerinin henüz belli olmadığı aracın 4 ve 6 silindirli motor seçenekleriyle piyasaya çıkması bekleniyor.

Resimler Toyota FT-1 Concept’e aittir:

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Toyota Supra efsanesi geri dönüyor!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
bloodysco
Üye

Bence süper olmuş

maximaorhan
Üye

Böyle dönecekse dönmesin bu ne lan

Yamidoraiba
Üye

Uzun zamandır biliyorum bu arabayı, ve işin içinde BMW olması arabanın ruhunu zaten mahvediyordu ama BMW motoru kullanılacak deniyordu, bir de BMW aynı şasiye sahip olacaksa özelliği kalmadı benim için, Supranın ruhuna aykırı.

Mr. Angelo
Üye

Arka farlar Avensis olmuş 🙂

cyener07
Üye

vay be bmw ve supra deli bişey çıkacak ortaya 🙂