Sınıfında daima üst sıraları zorlayan ve Türkiye’de de oldukça popüler olan Ford Fiesta’nın gelecek neslinin prototipi ilk kez kameralara yakalandı. Fotoğraflara göre yeni Fiesta’daki en belirgin değişiklik, eski nesline göre biraz daha büyük boyutlarda olması. 2017 yılında Avrupa pazarına sunulacak olan Fiesta, bir süre sonra da Amerika pazarında satışta olacak.

Öngörülerin de desteklediği gibi yeni Fiesta, Ford ailesinin tasarım anlamındaki geleneklerini sürdürecek fakat güncel nesline kıyasla biraz daha büyük bir hacme kavuşacak. Tasarım dili hakkındaki ipuçlarının gelecek nesil Focus’tan geldiği Fiesta’da, arkaya doğru uzayan ön farlar ve geniş formdaki ızgara, tıpkı diğer Ford’larda görmeye alıştığımız bir biçimde olacak. Revize edilmiş B3 platformunun kullanılmaya devam edeceği Fiesta’da, artan boyutlardan ve dingil mesafesinden ötürü içerideki yaşam alanında az da olsa bir artış bekleniyor.

Boyutlardaki artışın yanı sıra Ford, Fiesta’yı sınıfındaki premium standartlarına uygun hale getirmek için elinden geleni yapmaya hazır. Auto Express’in haberine göre yeni Fiesta; kalite, rafinelik ve donanım anlamında seviye atlayacak olsa da, fiyat etiketinde bunun izleri bariz bir şekilde görülebilecek fakat Global B platformunun kullanımı uzun nesillerdir devam ettiği için, gelişim maliyetleri bir nebze sabit tutulacak.

4 silindirli motorların kullanımından büyük oranda vazgeçilmesi beklenen yeni Fiesta’da, içerisinde 1 litrelik ödüllü EcoBoost motorun da bulunduğu 3 silindirli motor seçeneklerinin daha baskın olması tahmin ediliyor. Aynı zamanda Auto Express’in bir diğer iddiasına göre, yeni Fiesta’da Sync 3 yazılımlı dokunmatik ekran ve aktif güvenlik önlemleri daha belirgin bir şekilde kullanılacak.

Resim kaynağı: motor1.com

Kimler Neler Demiş?

12 Yorum "Yeni Ford Fiesta ilk kez gözler önünde"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
inancozcay
Üye

açık konuşayım arka stoplar rezil olmuş.Çok sıradan bir arabaya benzemiş fiesta. Böyle yapacaklarsa hiç değiştirmesinler daha iyi.

Okan
Üye

sonunda arka stoplar değişiyor. 6 seneden beri gına gelmışti artık. inşallah focus hb lerde de benzer bir operasyona gidilir.

Blackuncle
Üye

Arka frenler KAMPANA değilse satmaz ABİ boşuna üretme.

varhanoguz
Üye

Disk frenli b segment araç var mı piyasada ? BMW mercedes hariç fren gücünün %30 undan azını karşılarken yeni nesil kampanalarda esp,abs sistemi varken neden disk yapsın ?

Ali Serdar GÖK
Editor

Fabia ve Polo disk fren kullanırken neden fiesta gibi sınıfında liderliğe oynayan bir otomobilde kullanmasın?

Onur Mutlu
Üye

Hyundai i10’nun arka frenleri bile disk. Kampanalar sadece ucuzluk adına yapılan bir saçmalık. Hatta disk teknolojisi bile eskimeye başladı denilebilir. Daha güçlü sistemler üzerinde uğraşılmalı. Manyetik güç kullanılarak daha iyi bir durma mesafesi sağlanabilir. Neyse konu bu değil. İ20, fabia ve polo’da disk frenler mevcut.

akifyilmaz
Üye

Sonuca bakmak lazım. Fren hissi gayet iyi, durmasında bir problem yok, kampana olması niye rahatsızlık veriyor?

Onur Mutlu
Üye

Şahsen arkasını beğenmedim. Eski nesil daha albenili duruyor. Farlarını da hiç uğraşmamışlar direk ford focustan alınmış gibi duruyor.

motorsinann
Üye

Umarım sınıfındaki sürüş keyfi en yüksek olan model olarak devam eder.