30 dakikada kapınızda

Bildiğiniz gibi ralli otomobilleri, kolay ve hızlı tamir edilmek üzere dizayn edilmiş birer mühendislik harikalarıdır.

Yukarıdaki cümlenin doğruluğunu kanıtlayan olay, geçen hafta WRC Polonya Rallisi’nde gerçekleşti. Abu Dhabi Total sürücüsü Stephane Lefebvre, kullandığı Citroen DS3 WRC ile ağaca çarptı. Yüksek hızda gerçekleşen kazada, otomobilin sol arka köşesi büyük hasar gördü. Kazadan sonra Stephane Lefebvre çok şanslıydı ki otomobilini servise kadar götürebildi. Ancak sonrasında yaşananlar kesinlikle şans değildi.

Citroen WRC mühendislerinin olağanüstü çabaları ve otomobilin dizaynı sayesinde, DS3’ün tamir edilmesi ve hazırlanması 30 dakika sürdü.

Süspansiyon, süspansiyon kolu, tahrik mili, fren ve diferansiyel beşiğinin değişimi 20 dakikadan biraz fazla sürdü. Geri kalan sürede ise otomobilin testleri tamamlandı. Kaza sonrasında 12. sıraya kadar düşen Lefebvre, bu çabayı karşılıksız bırakmadı ve yarışı 9. sırada bitirdi.

Bu kaza başımıza gelmiş olsaydı, otomobilimiz en az 2 gün serviste kalırdı. İşte bu yüzden WRC, motor sporlarının arkasındaki mühendisliği, rekabeti ve azmi en güzel şekilde gösteren örneklerden biri.

 

 

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "30 dakikada kapınızda"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
yselimkaya
Üye

Müthiş bir çalışma.