Hyundai’den “i” isimlendirmesine son

2
55

Koreli otomobil üreticisi Hyundai, önümüzdeki günlerde önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Markanın Avustralya’daki üst düzey yöneticilerinden Scott Grant’ın da doğruladığı üzere, artık “i” kodlu isimlendirme sisteminden vazgeçilecek.

“i” adlandırmasının Avustralya’da başarılı olduğunun fakat Avrupa’da ve Amerika’da sevilmediğinin altını çizen Grant, Avustralya’da araştırmacıların ve müşterilerin birlikte çalışarak bu sonuca varıldığını söyledi. Yani bundan sonrası için “i” konseptinin dünya çapında ayakta durması, muhtemel olmayan bir durum gibi görünüyor.

Şu anda Hyundai, aynı otomobilleri farklı ülkelerde ve pazarlarda, farklı isimler ile satıyor. Örnek verilecek olursa, markanın kompakt sınıftaki hatchback modeli Avrupa’da i30 adı altında satılırken, Amerika’da bu model Elantra GT ismiyle biliniyor. Avrupa’da 2009 ile 2011 yılları arasında üretilen ix55 modelinin, Amerika’da Veracruz adı ile satılması da bu duruma bir diğer örnek.

Bütün bu köklü isim değişiklerinden etkilenmeyen tek istisna model, üçüncü nesli bu senenin sonundaki Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek olan, i30 olacak.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum "Hyundai’den “i” isimlendirmesine son"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
chainard
Üye

Hyundai ya hepsini ”i” diye adlandıracaktı yada hepsine bi isim bulacaktı. Bi model iXX bi model isimli olunca tutmadı.

DieselPower
Üye

Katılıyorum. Diğerlerini de sonradan İ’leştiremedi de. Malum, her model isminin bir prestiji, yarattığı algısı var.

wpDiscuz