Kara hız rekorunu kırmaya geliyor

Kara hız rekorunu gelecek Ekim ayı içerisinde kırmaya hazırlanan Bloodhound takımında hareketli günler yaşanıyor. 2015 Eylül’de şirkete finansal olarak yardım getirmesi için tanıtımı gerçekleştirilen proje gerçek olma yolunda ilerliyor. Rekor denemesine adım adım gidecek olan firma Haziran 2017’de Newquay Havaalanı’nda 355 km/h’lik deneme sürüşü gerçekleştirecek.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Bloodhound SSC Güney Afrika’da Kalahari Çölüne taşınacak ve hız rekoru için hazırlanan pistte denemelere başlanacak.

 

Kara hız rekorunu Thrust 2 otomobilinde 1020 km/h ile elinde tutan Richard Noble liderliğinde hareket eden takım 2017 Ekim’i için hedefi 1287 km/h (800 mph) ile belirlemiş durumda. Otomobili kontrol edecek Andy Green ise karada ses duvarını geçen ilk ve tek kişi olma ünvanını korumaya devam ediyor.

16 konteyner ekipman ile birlikte Afrika’ya gidecek olan Bloodhound, Farnborough Havacılık Fuarı’nda görücüye çıkacak. Rekor denemesi öncesinde takımın eğitimlerine dikkat eden Noble, gözleri bağlı bir şekilde otomobili hazırlayacak hale gelinceye kadar eğitimlere devam edileceğini belirtti.

Bloodhound SSC-800mph

 

Projenin temel amaçlarından birisi ise eğitim olduğu için Bloodhound’un tasarım ve mühendislik gibi konularının detayları açık-kaynak olarak kalacak. Binlerce miniğin yer aldığı model roket otomobil yarışmasının finalleri ise önümüzdeki günlerde düzenlenecek.

Takım, net bir tarih belirtilmese de asıl hedeflerinin 1000 mph yani 1610 km/h’ye ulaşmak olduğunu açıkladı.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ali Serdar GÖKAli Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ototrofayi
Üye
ototrofayi

Aklıma şu efsane reklam geldi;

https://youtu.be/fc–4p7DgNE