Elantra’nın savaşı

Geçenlerde tasarım ödülüne layık görülen Hyundai’nin yakışıklısı 6. Nesil Elantra, bu konuda başarılı ancak güvenlik konusunda nasıl? Bu sorunun cevabı dışında Elantra’yla ilgili bütün detayları Türkiye lansmanından kısa bir süre sonra yayınladığımız test videosunda vermiştik ancak çarpışma testleri malesef imkanlarımız dahilinde değil! Neyse ki buna gerek de yok, ilgili kurumlar otomobilleri “bam güm” çarpıp puanları dağıtıyor.

Elantra’nın yeni bir test haberi de Amerikan Otoyol Güvenliği Sigorta Kurumu’ndan (IIHS) geldi. 2011-2016 model yılları arasındaki Elantra’ların zayıf karnı “small overlap crash test” denen küçük nokta çarpışma testlerinden aldığı düşük puanlardı. O zamanlar bir “eh işte”yle “kabul edilebilir” derecesi alabilen Elantra, şimdiki testten aslanlar gibi “iyi” derecesini almayı başardı. IIHS’nin açıkladığına göre bu test esnasında eski Elantra’nın yolcu kabinin içine doğru 22.86 cm’lik bir göçme oluyordu. Bu göçme yeni Elantra’nın yeni testindeyse sadece 5.08 cm. Epey yol katedilmiş gibi.

Küçük nokta çarpışma testlerinde, Top Safety Pick+ ödülü ve “iyi” derecelendirmesi sadece Mart 2016’dan sonra üretilen otomobillere verilebiliyor. Hatırlarsanız yeni Elantra da bu dönemde gelmişti. Bu dönemle beraber Elantra’nın B sütunları ve bunların kapı eşiğiyle olan bağlantısı güçlendirilmiş, şasi genelinde toplam %53 oranında daha fazla yüksek mukavemetli çelik kullanılmaya başlanmış ve ön hava yastıkları da elden geçirilmişti. Öyle görülüyor ki Elantra bu geliştirmelerin meyvesini almış.

Güvenlik anlamında 2017 model yılında elinin daha da fazla güçleneceği açıklanan Elantra, yaya algılama ve belirli hız şartlarında otomatik frenleme gibi önemli donanımlara da kavuşacak.

Elantra istediğini almak için var gücüyle savaşıyor. Elantra’nın hedefinin yüksek olduğu belli, sınıfının liderliğini istiyor belki de. Biraz daha zamana ihtiyacı olduğu açık ama attığı adımlar, çoğu Hyundai modelinde olduğu gibi, oldukça iddialı.

Halihazırda yeni Elantra’nın benzinli modelleri 63.000 TL, dizel modelleri de 83.500 TL’den başlayan fiyatlarla müşteri bekliyor. Yeni donanımların fiyatlara nasıl yansıyacağını ve de hangilerinin standart olarak sunulmaya başlanacağını bekleyip göreceğiz.

 

Kimler Neler Demiş?

8 Yorum "Elantra’nın savaşı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
ua
Üye

yakın zamanda toyota ve honda’dan daha iyi bir otomobil üreticisi olacak kesinlikle.

Salih Karaalioglu
Üye

Üzerinde çok çalıştılar, çok emek verdiler. Haklarıdır da. Tavan korumada da yüksek puanlar almıştı sanırım. Malzeme kalitesi osu busu belki eleştirilebilir ancak adamlar artık kazalara karşı daha sağlam araçlar yapmaya gayret ediyorlar. Diğer modellerinde de bunu görmeye başladık. Helal olsun hyundaiye.

mevlut olcy
Üye

LAN JETTANIN YANINDA ARABAMI BU AMK…!!!

Halilowich
Üye

Hemen verdim eksini 😀

Porsche
Üye

vag cı olmama rağmen o kadar da değil elentra güzel bir araç

HasanMelihÖZTAŞ
Üye

Küfür etme hadsiz bu insanlar o kadar emek veriyor. Sevmeyebilirsin ama saygı duymalısın.

alpulusogluu
Üye

arkadaslar bu kardesımız jetta ya araba dıyor lutfen bır dakıka saygı durusu

berkay44
Üye

octavia jettanın tahtını almadı mı 😀