Havuz Problemi: Nissan Pulsar DCi N-TEC

33
4651
Havuz Problemi: Nissan Pulsar DCi N-TEC
  • Motor: 1461 cc, 4 silindirli turbo dizel
  • Güç: 110 HP @ 4000 d/d
  • Tork: 260 Nm @ 1.750 – 2.500 d/d
  • Şanzıman: 6-ileri, manuel
  • 0-100 km/s: 11,5 sn
  • Son hız: 190 km/s
  • Test tüketimi: Ortalama 6.5 litre/100 km
  • Ağırlık: 1353 kg
  • Bagaj hacmi: 385 litre
  • Fiyat: 82.250 TL

+Hevesli motor
+Vites geçişleri
+Arka diz mesafesi

Malzeme kalitesi
Motor sesi
Farlar

Test Notları

Ulaşımı zor korna acil durumlarda paniğe sebep oluyor.

Foto Galeri için tıklayın!

Kimler Neler Demiş?

33 Yorum "Havuz Problemi: Nissan Pulsar DCi N-TEC"

Bana bildir
avatar
Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
Emre
Ziyaretçi

Pulsar henüz C segmentinde çok yeni bir otomobil. Pulsar’ın bu tasarım, malzeme kalitesi ve işçilikle rakipleri karşısında hiç şansı yok. Nissan Pulsar’ı birçok konuda geliştirmesi gerekiyor. Nissan Pulsar’ın ülkemiz piyasasında kendini ispatlaması ve kanıtlaması gerekiyor

Burak
Ziyaretçi

Nissan Pulsar sınıftaki araçlara asla rakip olamaz ancak alternatif olabilir. Nissan Pulsar’ın Renault Megane 4 hatchback’in platform kardeşi olduğuna inanmak çok zor. Renault Megane 4 hatchback nerede Nissan Pulsar nerede. İki araç arasında dağlar kadar fark var. Renault Megane 4 hatchback her yönüyle Nissan Pulsar’ın açık ara önünde olan bir otomobil. Tasarım, kalite, işçilik, malzeme kalitesi gibi konularda Pulsar rakiplerinin çok altında. VW Golf, Ford Focus, Hyundai i30 rakiplerle aynı segment gibi görünmesine rağmen bu araçlarla arasında büyük fark var

Emre
Ziyaretçi

Nissan marka olarak Pulsar’dan çok şey bekliyor fakat bence boşuna bekliyor. Bu tasarım ve kaliteyle Pulsar’ın rakipleri karşısında tutması imkansız. Pulsar, Megane 4 hatchback ile aynı platformu paylaşsada sanıldığı gibi Renault Megane’ın ikizi değil. Farklı mühendis ve tasarımcılar tarafından geliştirildi ve farklı farklı fabrikalarda üretiliyor. Pulsar 59 bin 900 bin fiyatıylada Megane hatchback’den çok daha avantajlı

mgdedeoglu
Üye

Bu araç piyasaya yeni girmedik ki. Avrupa’da 2-3 yıldır satılıyor zaten, bu kriteri de unutmamak lazım. Çok ciddi rakipleri varken, satabilmesi için fiyatlarının biraz daha rekabetçi olması lazımdı.
Bir itirazım da tek dokunuşla cam açma olayına. Bu zamana kadar test ettiğiniz bir sürü araçta durum aynen Pulsar’daki gibiydi, bunun nesini şaşırdınız anlamadım.

furkang
Üye

qashqaidede aynı önyargı vardı zaten

Oğuzhan Bülbül
Üye

Abi bu 1.5 dCi karakterini bir ben mi sevmiyorum acaba. Aşırı yapay geliyor bana. Bir de ağırlığına göre performansı yeterli diyorsun ama sen hepimizden iyi biliyorsun ki dizel C segment için ağırlığı ortalama diyebiliriz. Bence performans olarak vasat. Egea var bu sınıfta. Aralarında sadece 53 kg fark var. 0-100 hızlanma değeri 1.6 Mjet için 9.8 saniye. 11.5 saniye nere 9.8 saniye nere.

berkay44
Üye

Şanzıman oranlarının önemini unutuyorsunuz 0-100 de şanzıman çok önemli bir rol oynuyor ayrıca 1.5 dci 110 bg 260 tork üretirken 1.6 mjet 120bg 320 tork üretiyor yani aralarında bariz bir güç farkı var.

edz_14
Üye

Nissan araçlarını incelediğimde dikkatimi çeken bir konu oldu ve buna kimse değinmemiş. Arkada diz mesafesi kazanılmak için arka koltukların oturma konumları sizcede yüksek değil mi? Arkaya oturduğunuzda herşeye yukarıdan bakıyormuşsunuz izlenimi yaratmıyor mu?

wpDiscuz