Yakın zamanda ilk görselleri yayınlanan üçüncü nesil i30 karşımıza çıkmaya hazırlanırken, modelin en güçlü versiyonu olacak i30 N, kamuflajlı halde görüntülendi. Gelecek sene tanıtılacak olan serinin performans modeli, herkese yönelik tasarlanan i30’un aksine, Golf GTI’ın hayranlarından pazar payı alarak bu ateşli hatchbackin rakibi olmaya hazırlanıyor.

i30 N prototipinde kullanılan kamuflajlardan dolayı aracın dış tasarımı hakkında çok fazla fikir edinemesek de, otomobilin büyük jant ölçüleri, geniş tutulan ön tampon tasarımı ve arka kısmındaki çift egzoz çıkışları, otomobilin standart bir i30 olmadığını bizlere gösteriyor.

I30 N’de 2 litrelik turboşarjlı ve 4 silindirli bir motorun kullanılacağını daha önceden biliyorduk. Hyundai tarafından bu yılın başlarında yayınlanan videodan yola çıkarsak, motordan 6000 devirde 263.9 beygirlik güç ve 308.9 nm lik tork değeri elde ediliyordu. Bu videoya bakarak i30 N’in bu değerlere yakın olacağını söyleyebiliriz.

Hyundai “Otomobil Testi & Yüksek Performans Geliştirme” departmanı başkanı Albert Biermann, i30 N’in 250 km/s maksimum hıza ulaşabileceğinin ve 6 ileri manuel şanzımanla geleceğinin sözünü şimdiden verdi. Ayrıca Hyundai, i30 N’de biraz daha güçlü, güncellenmiş şanzımanlı, daha büyük frenli ve elektronik kilitli diferansiyelli bir pist opsiyonunun geleceğini de duyurdu. Son olarak Hyundai, 6 ileri şanzımana ek olarak 2018’de otomatik vitesli bir modelin daha geleceğini açıkladı.

Büyük ihtimalle gelecek sene Cenevre Otomobil Fuarı’nda görebileceğimiz İ30 N’in fiyatı henüz belli olmasa da Biermann, i30’un uygun fiyatlı olacağının sözünü verdi. Ateşli hatchback sınıfına giriş yapmaya hazırlanan i30’un pazardaki güçlü rakipleri Gold GTI ve Focus ST’den pay alıp alamayacağını Cenevre’den sonra göreceğiz. Hyundai bununla yetinmeyip, önümüzdeki yıllarda modelin 4 çeker versiyonuyla Golf R’a da muhtemel bir rakip çıkartabilir.

Kimler Neler Demiş?

39 Yorum "Hyundai i30 N, Golf GTI’a meydan okumaya geliyor"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Bülent
Ziyaretçi

Hyundai’ye görende uzay mekiği falan yapıyor zanneder altı üstü bir araba tanıtacak. Şunun şurasında ne arabaymış be Hyundai bir tanıtamadı gitti. i30 N ancak Golf GTI, Focus ST, Megane RS ancak alternatif olabilir

Burak
Ziyaretçi

Hyundai sürekli olarak kendi geliştiren bir marka. Hyundai’nin takdire şayen bir başarısı var. Hyundai’nin VW Golf GTI ve Ford Focus RS rakip yapması beni hiç şaşırtmadı. Hyundai artık eski Hyundai değil. Halkımızın önce bunu kabullenmesi gerekiyor. Hyundai’ye sevsenizde, sevmesenizde başarısına saygı duymak zorundasınız. Tüm dünya Hyundai gerçeğini kabullenmişken bizim halkımız daha neyin kafasını yaşıyor

Emre
Ziyaretçi

VAG’cı arkadaşların kuyruk acısını çok iyi anlıyorum. Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn 2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Hyundai i30’u incelerken yakalanmıştı.Başta kaldıramazlar belki ancak Hyundai’nin değiştiğini çok yakında herkes farkedecek. VAG’cı arkadaşlar istesede, istemeselerde, Hyundai’ye sevselerde, sevmeselerde başarısına saygı duymak zorundadırlar. Hyundai bugün birçok Alman ve Japon üreticiden daha iyi otomobil üretiyor

FURKANCNKY
Üye

Bu segmentin tartışmasız lideri Focus RS dir

anl_akl
Üye

Aman dikkat hocam ortalık gergin.

Cenk
Üye

Bence de dikkat. Bu tarz söylemler şahsen beni germese de bir çok insanı geriyor ve sorunlar çıkıyor. Kendi fikirlerinizi tabii ki beyan edin ama lütfen cümlelerin ucunu biraz daha yontup öyle kullanalım. Çünkü bu tarz üsluplar gerçekten antipatik olabiliyor.

berkay44
Üye

bu golf gti,hyundai n filan bence zaten yarışamaz. bence focus rs,typer,golf r ,megane,astra opc bunlara hardcore hothatch demek daha doğru olur.

IbizaFR150
Üye

Benim habere yaptığım ilk yorum araçlar özelinde bir yorumdur, konuyu kişisel hakaret boyutuna çeken yol yordam bilmez klavye delikanlılarının kim olduğu ortada. Hala da “öyle konuşamazsın” falan yazıyor hahahaha! Fanboyluğun tanımı bu tipler işte. Markayı arkadaşını savunur gibi savunuyor. ” onun hk öyle konuşamazsın taam mı”

Kimsenin hyundai’yi beğenme zorunluluğu yok,bunu bir idrak edin evvela. İsteyen dövmesini yaptırsın, benim için Tr’de sattığı modeller açısından hala karaktersiz ve vasat arabalar yapan bir firma. Benim beğeneceğim bir araba yaparsa o zaman fikrim değişir,şu an yok…
Yapsın,konuşuruz.

Sibop
Üye

Hyundai’yi karaktersizlikle suçlayan adamın vagcı olması oldukça manidar. ?

M.Akif4235
Üye

Vwciler yüzünden vwden soğudum sizde de öyle oluyor mu??