Şahmeran: Infiniti Q30 Premium Tech
  • Motor: 1595 cc, 4 silindirli turbo benzinli
  • Güç: 156 HP @ 5300 d/d
  • Tork: 250 Nm @ 1250 – 4000 d/d
  • Şanzıman: 7-ileri, çift kavramalı otomatik
  • 0-100 km/s: 8,9 sn
  • Son hız: 215 km/s
  • Test tüketimi: Ortalama 9.5 litre/100 km
  • Ağırlık: 1491 kg
  • Bagaj hacmi: 368 litre
  • Fiyat: 164.000 TL

Platform paylaşımı bilhassa aynı gruba ait markalar arasında alışıldık bir durum ancak paylaşanlar Mercedes ve Infiniti gibi farklı kıtalardan iki apayrı anlayışta marka olunca, sonuçları şaşırtabiliyor.

Nissan’ın premium markası Infiniti, Mercedes GLA üstüne inşa ettiği Q30 ile kompakt crossover sınıfına adım atıyor. 2009’dan bu yana Türkiye’de varlığını sürdüren marka, pazardaki etkinliğini bu otomobille 4 katına çıkarmayı amaçlıyor. Peki, bunu başarabilmek için gerekli başkalaşımı sağlayabilmiş mi?

Görsel olarak, kesinlikle. Yıllardır konseptine bu kadar yakın halde seri üretime geçen bir otomobille karşılaşmamıştık. “Sıvı bakır” gövde renginin de katkısıyla 7’den 70’e herkesin ilgi odağı haline gelen Q30, içine geçtiğinizde de bu büyüyü sürdürüyor.

Far ve cam kumandaları ya da dijital ekran grafikleri gibi unsurlar Mercedes’ten olduğu gibi taşınmış olsa da, GLA’nın kabinini hovarda bir başkalaşım geçirmiş. Konsolu kaplayan deri, tavanı saran alkantara ve düğmelerin tabanındaki ahşap, sınıfının en yüksek malzeme kalitesine işaret ediyor. Ortadaki erişimi rahat ekran, premium modellerde ender rastlanan biçimde dokunmatik ve koltuklar hem elektrikli hem de hafızalı. 360 derece kamera manevralarda her açıya hâkim olmanızı sağlıyor, dur-kalk özelliğine sahip adaptif hız sabitleyiciyle de Q30 neredeyse kendi kendini kullanıyor – keşke şerit takip sistemi direksiyona müdahale edebilseydi. Konsolun alt kısmında kullanılan sert plastik haricinde otomobil, hemen her detayıyla değerli hissettiriyor.

Mercedes alıntıları motor-şanzıman ikilisine de uzanıyor ve bu iyi bir şey. 1.6 turbo benzinli motor ipeksi devirlenme karakteri ve karma kullanımda 9.5 litrelik tüketimiyle ideal seçim gibi görünüyor. 7-ileri çift kavramalı şanzıman da seri ve akıllı vites geçişleriyle motorla uyum içinde çalışıyor.

Opsiyonel 19” run-flat lastiklerine rağmen çoğu koşulda darbeleri emmeyi başaran Q30, virajlarda bu görece yumuşaklığını ve yerden yüksekliğini sürücüye gövde salınımı olarak aktarıyor.

Yazı: And Mehmet ÇETİN

Donanım
+ Malzeme kalitesi
+ Motor/şanzıman uyumu

– Ortak parça kullanımı

Foto galeri için tıklayın!

Kimler Neler Demiş?

42 Yorum "Şahmeran: Infiniti Q30 Premium Tech"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak
Ziyaretçi

Audi(VW çakması), BMW, Mercedes üçlüsünü halkımız neden tanır. Çünkü pazarda ÖTV, MTV denen illetler bu seviyede değilken açık pazar ekonomisine geçtiğimiz günden beri ilk bu arabaları tanımışızdır. Yani ülkemiz pazarında erken yerini aldılar. Keza aynı şekilde Opel de öyle Volkswagen ise sonradan açıldı

Burak
Ziyaretçi

Bizde lüks sınıf her zaman Audi(VW çakması), BMW, Mercedes tekelinde kalır. Lexus’tan sonra İnfiniti’yi yeniden Türkiye yollarında görmek güzel. Bizim millet Lexus’u Toyota İnfiniti’yi de Nissan diye beğenmez yine gidip VW için sıraya girerler. Güzel araçlar piyasada çeşitlilik olsun. Bizim millet kaliteden filan anlamaz, Alman da Alman der gider Lexus ve İnfiniti’yi Passat’la filan kıyaslamaya kalkarlar

Burak
Ziyaretçi

Bizde lüks sınıf her zaman Audi(VW çakması), BMW, Mercedes tekelinde alır. Lexus’tan sonra İnfiniti’yi yeniden Türkiye yollarında görmek güzel. Bizim millet Lexus’u Toyota İnfiniti’yi de Nissan diye beğenmez yine gidip VW için sıraya girerler. Güzel araçlar piyasada çeşitlilik olsun. Bizim millet kaliteden filan anlamaz, Alman da Alman der gider Lexus ve İnfiniti’yi Passat’la filan kıyaslamaya kalkarlar

heyv18
Üye

Sinan kamera-sezen efsane olmus sende infinitiyle cosuyorsun ???

burak
Üye

And abi corollayı test eder misiniz?