Tesla’nın yeni modeline Model Y ismini vereceği uzun süredir tartışılan bir konuydu ve geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile ismi doğrulanan modelin, Model 3 ile aynı şasiye sahip olacağı da kesinleşti.

20 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada ilerki dönemde gelecek bir SUV’dan bahsedilmezken Musk’ın “Master Plan, Part Deux” yol haritasına göre Tesla’nın Model X ile aynı platformda bir minibüs geliştirdiği de biliniyor.

Musk çok sayıda insan taşıma kapasitesine sahip otomobillerin potansiyel alıcı kitlesinin güçlü olduğunu düşünüyor ve bu yönde geliştirme çalışmalarına devam etmekte.

Daha çok şehir içine odaklanan yeni model, geliştirme adımlarının daha ilk aşamalarında yer almakta. Gelecek yıla kadar hazır olması beklenen minibüsün insanlarla etkileşimde bulunabileceği ve üstün otonom yeteneklerine sahip olacağı açıklandı.

Bir kullanıcı tarafından yeni Tesla’ya isim olarak “Model B” önerilse de Musk, Model Y ile birlikte isimlendirme sistemlerinde çeşitli değişikliklere gideceklerini söyledi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir