Vision Mercedes-Maybach 6: Studie eines extravaganten Coupés der Luxusklasse; 2016 ; Vision Mercedes-Maybach 6: Study of an ultra-stylish luxury-class coupé; 2016;

Monterey Otomobil Haftası’nda meraklılarıyla buluşan Mercedes-Maybach Vision Concept 6, sahip olduğu büyüleyici dış tasarımının ve aerodinamisinin ilhamını 1930’lu yıllardan alıyor; tıpkı savaş öncesi Bugatti ve Talbot Lago tasarımları gibi. Klasik görünümün modern çizgilerle uyumu çok önemli ve Vision 6 bunu başarmış gibi görünüyor.

Vision 6 yan profilden oldukça etkileyici görünüyor, akıcı çizgileri ve büyük Coupe boyutlarına hayran olmamak zor. Krom şeritler aracın gövdesini vurgular nitelikte, yukarı doğru açılan martı kapılar ise Mercedes’in geçmişi günümüzle harmanlamasının güzel bir örneği. Otomobilin önüne baktığımızda ise bizi devasa krom ızgara ve ince LED farlar karşılıyor, böylece otomobil hem güçlü hem de keskin görünüyor. Arka tasarıma geçtiğimizde ise burada 2 dar pencere ve bunları ayıran bir yüzgeç görüyoruz, daha etkileyici olanı ise Coupe formu için verilen sofistike eğim.

Boyutları ile ilgili konuşmak gerekirse tam bir dev demek mümkün, 5.6 metrelik boyu ile Rolls-Royce Phantom Coupe’den daha uzun.

İçerde ise dış görünüşün tersine, klasik akımdan uzak fütüristik bir konsept bizi bekliyor. Vision 6 aslında teknik açıdan 2+2 yani 4 kişilik bir otomobil ancak kullanışlılık olarak 2 kişinin daha rahat edeceğini söylemek çok yanlış olmaz. İçeride kullanılan malzeme kalitesi de bekleneceği gibi üst düzeyde.

Vision 6’nın sahip olduğu başka bir ayrıcalık ise güç ünitesi, tam 4 adet elektrikli motorun hayat verdiği otomobil 738 beygir güç üretiyor. Dört tekerden çekiş sistemine sahip olan Vision 6, durağan halden 100 km/s hıza 4 saniyeden az bir sürede ulaşıyor.

Siz de bu otomobil ve tasarımı hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Herkese keyifli ve güvenli sürüşler!

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum "Uyuyan güzel uyanıyor!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Bülent
Ziyaretçi

Rolls-Royce, Bentley varken ne yapayım Maybach logolu Mercedes’i? Maybach zamanında Mercedes’e çok benzediği için iflas etmişti Rolls-Royce, Bentley karşısında. Bu araç bir Maybach ise Mercedesten farklı olmak zorunda Maybach Mercedes’e benzememeli. Bu pazarda Rolls-Royce, Bentley bir numaradır Maybach logolu Mercedes asla bu markalar karşısında başarılı olamaz ve tutulmaz. Bu kadar param olsa Rolls-Royce ve Bentley varken Mercedes-Maybach’a asla bakmazdım

Bülent
Ziyaretçi

Ferrari ve Lamborghini neden mühendislik harikasıdır. Her markanın böyle süpersonik konseptleri vardır. Asıl mühim olan konsept gibi görünen araçları seri üretimle gerçekçi şartlara dayanacak şekilde üretmek, üretebilmek. İşte bu yüzden Ferrari ve Lamborghini mühendislik harikasıdır

Emre
Ziyaretçi

Olağanüstü bir varlık. dışarıdan tam bir uzay aracı, içi de adeta uzay aracını andırıyor

Burak
Ziyaretçi

Rolls-Royce ve Bentley’nin yanında emsali bile okunmaz. Rolls-Royce ve Bentley varken kimse Maybach logolu Mercedes’e o parayı vermez. Rolls-Royce ve Bentley’e Mercedes rakip olamaz. Rolls-Royce ve Bentley markalarının yanına Mercedes’in adını yanyana yazmak Rolls-Royce ve Bentley’e hakarettir..

ibougur
Üye

ilk fotosunu nette görünce BMW sandım dedim böbrek ızgarayı o kadar büyüttüler ki artık birleşti diye ama Mercedes çıktı.