Yamaha’dan motor süren robot: ‘Motobot’

1
Yamaha’dan motor süren robot: ‘Motobot’

Otomotiv alanındaki robotlaştırma çalışmalarının motosiklet sektörüne de sıçramasıyla Yamaha, motosiklet süren robot motobot‘u tanıttı.

Yamaha’nın en güçlü modellerinden biri olan YZF-R1 modeline entegre edilmiş, Amerika’yla ortak geliştirilen bu sistem, fren, gaz, denge, vites ve diğer faktörlerin adeta bir insan kullanıyormuş gibi kontrol edilebilmesine olanak sağlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Moti7Hn3u04

Yamaha CEO’su Hiroyuki Yanagi, Motobot ile ilgili öncelikli hedeflerinin sürüş güvenliği olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Yamaha olarak asıl hedefimiz, sürücünün sırtındaki yükü hafifletip sürüş güvenlik sistemlerini geliştirerek onların güvenliğe daha fazla önem vermelerini sağlamak.”

Kazaların önüne geçilecek

Motosikletlerin kullanımını da kolaylaştıracak bu sistemle, düşme, çarpışma, devrilme ve diğer birçok olası kaza senaryolarının da önüne geçilmesi planlanıyor.

Motobot‘un gelecekte seri üretim olarak, buna göre geliştirilmiş ünitelerle birlikte motorlara yerleştirilip satışa sunulması firmanın gelecek planları arasında yer alıyor.

Asıl amaç robotları yarıştırmak olmasa da gerçekleşmesinin beklendiği diğer bir nokta ise, Motobot‘un pistte bir insana nazaran daha iyi dereceler yapacak olması. Öyle ki, tanıtım videosunda da yer alan, 9 defa MotoGP zaferi elde etmiş, Yamaha YZF-R1 sürücüsü Valentino Rossi‘ye bir meydan okuma söz konusu.

Ancak belirttiğimiz gibi Yamaha için asıl hedef, motosiklet kullanımının tehlikesinin olabildiğince azaltılmaya çalışılması. Bakalım bu yenilik motosiklet alanında ne yenilikler görmemizi sağlayacak, ilerleyen zamanlarda hep beraber göreceğiz.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
deryacetin Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
deryacetin
Üye
deryacetin

hayatımda bu kadar saçma bir icat görmedim. zaten motor 1 kişilik. onu da bu robot sürecekse kullanıcı nereye binip nereye gidecek