Bakan Özlü’den yerli otomobil açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin üretiminde iş modeli üzerinde çalıştıklarını, sonuca oldukça yaklaştıklarını ifade etti.

12
6061

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

TÜBİTAK’taki değişimin yerli arabaya etki edip etmeyeceği sorusuna Bakan Özlü, “Yerli arabada iş modeli konusu üzerinde çalışıyoruz. İş modeli çok önemli. Kapsayıcı bir iş modeli üzerinde çalışıyoruz. Onun sonuçlarına da epey yaklaştık. Onu da Başbakanımıza arz edip ondan sonra belki Başbakanımız kamuoyuyla paylaşmak isteyebilir” yanıtını verdi.

Yerli otomobilde bu yılın sonuna kadar 30-40 araçlık bir test filosu üretileceği hatırlatılarak, ‘babayiğit’in beklenip beklenmediği sorusu üzerine Bakan Özlü, şunları kaydetti:

“’Babayiğidi beklemiyoruz. Oturup bir babayiğit gelsin, bu işi yapsın diye beklemiyoruz. Çalışıyoruz. Dünyanın her tarafında otomobil tasarımlarının hikayelerine bakın Volkswagen, Toyota, yabancı markalara bakın, bizim Türkiye’deki Tofaş’a, yerli markalara bakın hepsinde başlangıçta devletin bir desteği ve yönlendirmesi vardır. Zamanla devlet çekilmiştir. Burada devlet yönlendirmesi şarttır. Biz şunu diyemeyiz; ‘bir babayiğit çıksın yapsın gelsin’ bunu demeyeceğiz. Bir de bizim küresel bir başarıyı hedeflememiz gerekiyor. Yerel bir otomobil değil, küresel bir başarı hedefi gerekiyor. Yerli otomobil demeyelim, yerli marka otomobil diyelim. Türkiye’de üretilen otomobiller var. Bu sene inşallah 1 milyon 500 bin rakamına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu az bir rakam değil. Geçen sene 1 milyar dolarlık cirosu vardı sektörün. Bu aslında bizim işçimiz, bizim ticaret kanunlarımız. Bizim ülkemizde vergi ödüyor, ihracat yapıyor. Bunların aşağı yukarı tamamı Türkiye’de üretilen otomobiller. Ne eksiğimiz var. Marka eksiğimiz var. Marka oluşturmak, biz bir yerli marka oluşturmak istiyoruz. Türkiye’deki mevcut alt yapı yan sanayisi, mühendisleri, üretim, tasarım mühendisliği yan sanayisi bir otomobili tasarlayıp üretmeye yeterli. Teknik olarak bir problem yok. Otomobil konusu, ticari ağırlığı olan bir konu. Teknolojiden ziyade ticari bir konu. Sadece bir otomobil yapıp satmak değil, segment, segment her keseye, herkese hitap edebilecek kategoride model ve segmentte arabanız olması gerekiyor. Sıfırdan bir tasarım aşağı yukarı 4 sene sürüyor. Otomobilde de tasarım yaptınız, onunla kalmıyor. Biri bitince ikinciye başlamanız gerekiyor. 4 yılda bir modeller değişiyor. Bu tasarım konusu sürekli bir faaliyet. Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı, tasarım üretim mühendisleri, yan sanayisi bu konuda aslında yeterli seviyede.”

Yorum Yaz

12 Yorum "Bakan Özlü’den yerli otomobil açıklaması"

Bana bildir

Buna göre sırala:   en yeni | en eski | en iyi
Ali D.
Üye
Ali D.
2 ay 6 gün önce

Turkiyede üretilen otomobiller var. Onlar yerli olmuyormu. Hangi ülkenin malı oluyor. Zamanında 1990 lı yıllarda , Opel Vectradan, Renault megana kadar tonla otomobil üretilirken, hangi hükümet zamanında bu firmalar tek tek fabrika kapattı. Şimdi uydurma çin kadillakları ile oy çekme peşindeler. O çok sevilen Altay tankı bile Koç firmasına ait. Altay'ı bile bu hükümet oy için kullanıyor. Oysaki Koç üretimi.

Taner Gönül
Üye
Taner Gönül
2 ay 7 gün önce
Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek “zorunda”sın. Örnek Bosch’un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE’siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş… Read more »
Taner Gönül
Üye
Taner Gönül
2 ay 7 gün önce
Çok çok geç kalınmış bir proje olmakla beraber bu kez konu çok daha doğru analiz edilmiş (bence). Bir otomotiv mühendisi olarak söyleyeyim bir kere 100% yerli parçalardan oluşan bir araç yapmak mümkün olsa da ekonomik veya ticari olarak mümkün değil, otomotiv sektöründe kar marjları sanılanın aksine aşırı derecede düşük. Yan sanayi için 8-10% bandında isen iyisin. Ucuz ve kalite sorunları çözümlenmiş parça neredeyse gidip tedarik etmek "zorunda"sın. Örnek Bosch'un X sensörü 1 euro, aynı yada benzer parçadan milyonlarca üretiyor. Sen sıfırdan yap bakalım kalıbıyla ARGE'siyle, testiyle, üretim tesisiyle bir parça sana kaça patlıyor veya daha da önemlisi buna ayıracak iş… Read more »
Akn_3462
Üye
Akn_3462
2 ay 9 gün önce

İçi dışı cadillac bls.

berkerucar
Üye
berkerucar
2 ay 10 gün önce

Yıllardır samanı bile ithal eden ülkenin araba üretebileceğine inanmak bilmiyorum belli periyotlarla haber pompalanıyor ortada araba yapımı için %10 bile bir çalışma yoktur emin olun.

wpDiscuz