Genel Kültür: On numara yağ

0
234
Genel Kültür: On numara yağ

Günümüzde motorin yerine madeni yağ kullanımı artmaktadır. Bunun temel nedeni olarak fiyat farkını öne sürebiliriz. Araç sayısının ülkemizde artış göstermesine rağmen akaryakıt tüketiminin aynı seviyede artış göstermemesi de madeni yağ kullanımının arttığının bir göstergesidir. Son zamanlarda 10 numara olarak adlandırılan madeni yağ; atık motor ve hidrolik yağları ile işlenmemiş ham yağlardan oluşmaktadır; fakat gerçekte tam olarak hangi yağlardan oluştuğunu söylemek oldukça güçtür. Bunun sebebi belirli bir standarda sahip olamamasıdır. İçinde birçok karışım olabilir. Ayrıca bitkisel yağlar ile karıştırılmış diğer madeni yağlarında olduğu bilinmektedir.

Motorin kullanan araçlarda fiyat farkı nedeni ile tercih edilen 10 numara yağ. Günümüzde yaşanan olaylar ile ne kadar ciddi bir sorun olduğunu bir kez daha göstermiştir.

10 Numara Yağın Zararları

10 numara yağın yakıt olarak kullanımı sırasında motorda sıcaklık yükselmekte, motor sistemi bu sıcaklık artışını yok edecek bir yakıt sistemi için tasarlanmadığından ötürü motor aksamında yanabilen kablo vb. elemanların yanması sonucu yangınlar çıkmaktadır.

10 numara yağ kullanımı ile ;

  • Kazalarda can kayıpları yaşanmaktadır
  • Vergi kaybı oluşmaktadır
  • Yakıt tam olarak yanmadığı için çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir
  • Araç motor aksamının yıpranmasına yol açılır
  • Haksız rekabet oluşur
  • Karbon monoksit, azot oksit, yanmamış hidrokarbon ve partikül emisyonların artması gibi istenmeyen olaylar yaşanmaktadır.

Kaynak: Webnak


PAYLAŞ
Önceki İçerikKoenigsegg CCX paramparça oldu!
Sonraki İçerikTransformer 5: Mustang mi?, Camaro mu?
Özgür Güneş
TOBB ETÜ Makine Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Sosyal ağlarımla bir gördüğüm siteye 2013'ten beri her gün girmekteyim. Derslerden kalan boş zamanlarımda araba tutkumu tazelemek için böyle bir işe soyundum. Umarım sizleri yazılarımla eğlendirirken bilgilendiririm.

Yorum Yaz

İlk yorum yapan olun!

Bana bildir

wpDiscuz