Geçtiğimiz Cuma günü, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir kaza meydana geldi. Kazaya karışan araçlardan biri, Google’ın yönettiği otonom otomobillerden olan bir Lexus RX 450h idi. Gözlem ve raporlar neticesinde Google’ın otonom otomobilinin herhangi bir hatası olmadığı belirlendi. Otomobilde bulunan bir adet yolcu ise kazayı yara almadan atlattı.

Otomobilin karıştığı kazanın sebebinin, kırmızı ışıkta geçen bir minibüsün, otonom otomobile yolcu tarafından çarpması olduğu doğrulandı. Google ise kaza esnasında otomobilin otonom modda olduğunu açıkladı. Rapora göre, otomobilin içinde bulunan yolcu, kazanın artık kaçınılmaz olduğunu farkettiğinde frenlere bir hamle yaptı ancak geç kalınmış bu hamle kazayı önleyemedi. Kayda değer bir hasar alan otomobil, çekici yardımıyla olay yerinden kaldırıldı.

Bu, Google’ın otonom otomobillerinin karıştığı ilk kaza değildi ancak en ciddi olanıydı. Google, yaptığı açıklamada ABD’de her gün binlerce kaza meydana geldiğini ve kırmızı ışık ihlalinin bu kazalarda en önemli rolü oynadığına değindi. İnsan kaynaklı kaza oranının %94 olduğuna değinen Google, bu sebepten yolları daha güvenli hale getirecek olan otonom sürüşe büyük önem verdiklerini belirtti.

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Google’ın otonom otomobili kazaya karıştı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Deniz Yağmur
Üye
CenkGs demiş ki: ↑ Aslında otonom sürüşün, adaptif cruise control ve otomatik direksiyon kontrolü birleşiminin de ötesine geçmesi gerekiyor. İnsanın dikkatinin dağıldığı, fark edemediği, yaratılışı gereği kusurlara açık olan davranış yapısını, gelişmiş elektronik sistemler ve algılayıcılar vasıtasıyla biraz daha fazla tolere etmesi gerektiğini düşünüyorum. Günümüz teknolojisinde otonom sürüş çok çaylak ve yeni bir seviyede. İleri ki yıllarda her kavşakta, yolların hemen her bölgesinde gelişmiş sensörlü kamera ve algılayıcılarla iletişim halinde olabilen otomobillerin, otonom sürüş teknolojisiyle beraber diğer sürücülerin de hareketlerini önceden tahmin edebileceği bir sistemin oluşturulacağına inanıyorum. En azından otonom sürüşün ' olası insani kusurları mümkün mertebe önceden sezip '… Read more »
Deniz Yağmur
Üye

Ağır bir eleştiri olmuş bence. Mesela ben kalın yazan kelimeleri okudum ve yazıyı genel olarak anladım.

Cenk
Üye
Aslında otonom sürüşün, adaptif cruise control ve otomatik direksiyon kontrolü birleşiminin de ötesine geçmesi gerekiyor. İnsanın dikkatinin dağıldığı, fark edemediği, yaratılışı gereği kusurlara açık olan davranış yapısını, gelişmiş elektronik sistemler ve algılayıcılar vasıtasıyla biraz daha fazla tolere etmesi gerektiğini düşünüyorum. Günümüz teknolojisinde otonom sürüş çok çaylak ve yeni bir seviyede. İleri ki yıllarda her kavşakta, yolların hemen her bölgesinde gelişmiş sensörlü kamera ve algılayıcılarla iletişim halinde olabilen otomobillerin, otonom sürüş teknolojisiyle beraber diğer sürücülerin de hareketlerini önceden tahmin edebileceği bir sistemin oluşturulacağına inanıyorum. En azından otonom sürüşün ' olası insani kusurları mümkün mertebe önceden sezip ' müdahale edebileceği bir platforma… Read more »
Alt.
Üye

"Bir adet yolcu." Otomobil harap oldu? 🙂 Harap. Hayır bir de gerekli gereksiz her şeyi kalın şekilde yazmak da nedir? Bir de haber gazetede yayımlanmadığı bir internet sitesinde yayınlandığı için "geçtiğimiz Cuma" ifadesi abes. Haberin dili de oturmamış. Haberleri "bir adet" editör kontrol edemez mi acaba? Daha çok yolumuz var. Çok.