Taşımacılıkta zamanın ve yakıt tasarrufunun önemini göstermek isteyen Scania, bir ilki gerçekleştirerek İspanya’da 750 bin metrekarelik ıssız bir alanda 14 kamyon ve 90 sürücüden oluşan dev bir saat oluşturdu.

Dünya saati ile senkronize çalışan bu dev saat, 21 Eylül 20:00’ye kadar www.scaniaclock.com web adresi üzerinden canlı olarak izlenebildi.

Saati oluşturan kamyonlar, akrep, yelkovan ve saniye olarak 24 saat boyunca her 60 saniyede bir daire şeklinde yuvarlak hat üzerinde ilerliyorlar. Her bir kamyonun aldığı mesafe saat içindeki pozisyonuna bağlı olarak değişiyor. Dakika kolunu oluşturan kamyonlar saat kolundaki kamyonlardan daha fazla yol alıyor. Dakika kolundaki dış kamyon 1.400 kilometre yol alırken, saat kolundaki iç kamyon ise 1 saatte sadece 253 metre, yani 20 santimetre yol alıyor.

Saati oluşturan kamyonlar saatteki pozisyonlarına bağlı olarak farklı hızlarda hareket ediyor. Akrep ve yelkovanı oluşturan kamyonlar eş zamanlı sekanslarda hareket etme ve durma gerçekleştirirken, saniyeyi oluşturan kamyonlar asla durmuyor ve her 60 saniyede bir, mükemmel bir döngüde hareket ediyor. Saatin merkezine en yakın kamyon saatte 14 km hızla hareket ederken, en dıştaki kamyon ise saatte 53 km hızla gidiyor.

Scania bu dev saatle en zorlu taşımacılık koşullarında bile üstün çözümler sunduğunu gösteriyor.

 

Kimler Neler Demiş?

5 Yorum "Tırdan saat olur mu? Olur…"

avatar
   
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
furkankaya585597
Üye

Çok güzel görünüyor.

Mertcan
Üye

Denizyagmur012 demiş ki:

Peki bunun kime ne yararı var ki?Hepsini görüntüle…

Görsel olarak güzel duruyor. Birine yararı olmasıyla alakası yok bence.

Deniz Yağmur
Üye

Peki bunun kime ne yararı var ki?

Mertcan
Üye

Baya iyi olmuş 🙂

ibougur
Üye

Helal olsun hoş bir fikir