En hızlı VW Beetle: LSR

Bir TSi zaferi daha...

0

Volkswagen‘in Kaliforniyalı modifiye firması THR Manufacturing ile yaptığı birliktelik, “Dünyanın En Hızlı Beetle“ını ortaya çıkarttı.

Beetle LSR‘ın kalbinde yer alan 2.0 lt dört silindirli TSi motorun kam milinden pistonlarına kadar pek çok parçasını değiştiren THR Manufacturing firması, toplamda 543 BG ve 571 Nm tork değeri üreten bir motor ortaya çıkmasını sağlamış.

Sınırlı kaydırmalı diferansiyel ile tüm gücünü ön tekerleklere ileten otomobilde süspansiyon da elden geçirilirken, çöl şartları için özel olarak üretilmiş jantlar ve lastikler kullanılmış.

Yapılan bu değişimler sonunda 330.111 km/sa’lik bir hıza çıkarak rekor kıran Beetle LSR için görüşlerini dile getiren VW Amerika Pazarlama Başkanı Hendrik Muth, Beetle’ın normalde bu hızlar için aerodinamik anlamda yetersiz olduğunu belirtirken, EA888 TSi motorun bu başarının temel noktası olduğunu savundu.

Seri üretim modelinin en hızlı versiyonu olan Beetle R-Line‘da kullanılan 210 BG‘lik EA888 kodlu TSi motor, modelin 0-100 km/sa hızlanmasını 6.6 sn’de tamamlamasını sağlarken Hendrik Muth’un dediklerini ispatlarcasına Beetle’ı maksimum 209 km/sa hıza kadar çıkarabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bana bildir