Type R’ın güncel versiyonu bir yılı aşkın süredir yollarda, ancak Honda yenilenmiş Civic’i satmaya başladı bile. Bu nedenle Civic’in en popüler modelinin de yeni versiyonu hazırlanmaya başladı. Civic Type R’ın prototipini son gördüğümüzde otomobil Nürburgring’de sınırlarını zorluyordu, bu sefer ise kamuflajlı test aracı İspanya’nın halka açık yollarında karşımıza çıktı.

Önceki casus fotoğraflarıyla karşılaştırıldığında, prototipin motor kaputunun üzerinde hava girişini arttırmak için açılan yarık, ön tamponda büyük bir havalandırma ve dikey olarak bulunan panjurlar dikkat çekiyor. Arka tarafta ise güncel Type-R da kullandığından farklı ve oldukça büyük bir kanat görülüyor. Ferrari 458 Italia stilindeki üçlü egzoz çıkışları da tamponun ortasındaki yerini almış. Fakat bu detayların üretim versiyonunda görülüp görülmeyeceği meçhul.

Şu noktada yeni hot hatch modelin hangi motorlarda geleceği çok net olarak bilinmese de, mevcut 2.0 litrelik 4 silindirli turboşarjlı ünitenin geliştirilerek sunulacağını tahmin etmek zor değil. Güncel motor 305 beygir ve 400 Nm tork üretiyor ancak Honda mühendisleri bu motoru daha da geliştireceklerdir.

Honda, geçen sene Nürburgring’de 7 dakika 50.63 saniyelik süre ile elinde bulundurduğu “en hızlı önden çekişli (FWD) otomobil” rekorunu bu sene VW Golf GTI Clubsport S modeline 7:49.21 ile kaptırmış durumda. Bu rekoru yeniden elde etmek için Honda mühendislerinin neler yapacağını görmek ilginç olacaktır.

Eğer Honda gelecek nesil Type R’ın aktarma sistemini dört tekerleğe (AWD) çevirirse ve motorunu iyi beslerse 2017 yılında sınırlı sayıda üretilecek 400 beygirlik Ford Focus RS500 Limited Edition modeline rakip olarak çıkabilir.

Honda, yeni Civic Type R’ın Amerika’da önümüzdeki sene 2018 model olarak tanıtılacağını açıkladı. Warm Hatch modeli olan Type S versiyonunun ise geliştirilmiş 1.5 litrelik turbo motoruyla aileye katılacağı belirtiliyor. Civic hatchback modeli ise önümüzdeki yılın başlarında Avrupa’da satılmaya başlamadan önce bu sonbaharda Amerika’da satılmaya başlayacak.

Kaynak : tr.motor1.com

Kimler Neler Demiş?

10 Yorum "Yeni Type-R mı o?"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Ugur
Üye

Diğer kasa çıkınca piyasaya çıkar artık .

Mertcan
Üye

Olmamış.

Renard
Üye

güncel Type R çok iyi gözüküyor. Bu çıkınca bir hayal kırıklığı olacak gibi

İstanbullu
Üye

Araba çok futuristik, Eski Alman Jagdpantherleri gibi Over enginerin duruyor.