Günümüzde otomobil üreticileri emisyon ve tüketim değerlerini olabildiğince aşağıya çekmeye çalışırken onlara en çok yardımcı olan gelişmelerden birisi de ”Plug-in-Hybrid” teknolojisi.

Bu teknolojiyi barındıran en son otomobillerden birisi de geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni BMW 5 Serisi’nin ”100 km‘de sadece 2 litre” yakıt tüketerek en ekonomik üyesi olacak olan 530e.

Değişik ön ızgara tasarımı, şarj ünitesi girişi ve “iPerformance” logosu haricinde dış görünüşünde diğer 5 Serisi modelleri ile bir farklılık olmayan 530e, asıl değişimi kaportasının altında yaşamış.

2 litrelik benzinli üniteye ilaveten, 75 kw gücünde bir elektrikli motor barındıran 530e, toplamda 252 hp güç ve 420 nm tork üretebiliyor ve bu muazzam gücü 8 ileri ZF şanzıman ile birleştiriyor.

Ayrıca 0-100 km/h hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlayabilen Bavyera’lı Hibrit, sadece elektrik motorunu kullanarak 140 km/s hıza ulaşabiliyor.

Kimler Neler Demiş?

9 Yorum "BMW 530e sadece 2 litre yakacak"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
unspoken
Üye

1800 değil de 2000cc'ye kadar ötv indirimi olsaydı 330e, 530e gibi arabalar çok güzel satılırdı…

certac
Üye

İyi tarafı sadece elektrik modunda saatte 140km/h ve bunu max. 60 km menzil ile yapabiliyor….

İstanbullu
Üye

Bmw ZF in Hp8 şanzıman için geliştirdiği elektrikli volan sistemini kullanmaya başladı sanırım.
Bmw ZF mühendislerinin geliştidiği teknolojiyi arabasında kullanıyor. Ama bunu belirten bir yazı görmedim. İşte oda budur. Elektrik motorlu tork konverterli otomatik şanzıman. 2012 den beri olan teknolojiyi ancak bu güne yetiştirebilmişler. Onca zamandır göz ardı ediyordu BMW. Bunlar hep Tesla Model 3 sayesinde kullanıma sokuldu.

ibougur
Üye

200-220 civarlarında olursa çok satar.

cansermo
Üye

Ötv indirimine uygun mu acaba ?

gencfotografcl
Üye

evet %90 ötv var bunlarda artık ve ayrıca s90'ın da 2.0 elektriklisi varsa bayağı kapışırlar bunlar

Reventon
Üye

Hayır uygun değil, ÖTV indirimi için 50kW veya üstü bir elektrik motoru ve 1800cc'den küçük silindir hacmine sahip içten yanmalı motor gerekli.