Türk tüketicisinin otomatik vitesli araçlara olan ilgisi artışa geçti. Bundan 10 yıl önce ülkemizde satılan her 100 otomobilden sadece 22 tanesi otomatik şanzımanlılardan oluşurken bu oran 2010’da yüzde 31’e yükseldi. Gittikçe artan trafik sıkışıklığı, otomatik şanzımanlardaki teknolojik gelişim derken 2014’te otomatik şanzımanlı otomobillerin payı yüzde 45’e yükseldi. Bu yılın ilk 9 ayı itibarıyla ise satıyan her 100 otodan 57’si otomatik oldu.

Rahat ve tasarruflu

Otomatiklere 1990’ların sonuna kadar tüketiciler fazla yakıt sarfiyatı veya düz vitese oranla oldukça pahalı olmalarından dolayı fazla rağbet göstermediler. Ancak i bu şanzımanlar teknolojik gelişmelerle doğru hız ve torkta optimum vites seçimi, sarsıntısız, elektronik ve seri değişimlerle artık düz vites teknolojisinin çok ötesine geçtiler. Çeşitli markaların geliştirdiği DSG, CVT, EAT6, EDC , Powershift, Tiptronik gibi sistemler kullanıcılara rahat ve sorunsuz otomatik araç kullanma imkanı sundular. Günümüzde hemen hemen hemen her markanın hafif ticari dahil birçok segmentte otomatik vites aracı yer alıyor. Özellikle bayan kullanıcılar bu tür şanzımana daha çok talep gösteriyor.

Fiyat farkı 3500 TL’den başlıyor

Ülkemizde orta sınıf bir otomobilin düz ve otomatik vitesi arasında fiyat farkı modeline göre 3500 TL’den başlayıp 15 bin TL’lere kadar çıkabiliyor. Segmentlere göre satışına bakılınca 2016 ilk 9 ayda Hyundai i10 gibi modellerin bulurduğu A segmentinde yüzde 80 , VW Polo’nun bulunduğu B sınıfında yüzde 40 otomatiklerden oluşmakta. Bu oran Ford Focus’un dahil oluğu C kompakt sınıfta satışların yüzde 55’i , Renault Talisman’ın yer aldığı D sınıfında yüzde 89’u , BMW 7 serisinin bulunduğu F segmentinde ise yüzde 100’ü oluşturuyor. Bu yılın ilk 9 ayında satılan otomatik vitesli otomobillerin satışı yüzde 10 artarak 279.8 bin adete yükselmiş durumda.

Kimler Neler Demiş?

14 Yorum "Her 100 otomobilden 57’si otomatik şanzımana sahip"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
gökhan aydoğdu
Üye

Manuel benim icin bitmistir bundan onceki ve bundan sonra alacagim her arac otomatik olacak….manuel üzgunum ama sonun geldi[emoji41]

Tapatalk kullanarak Allahın izniyle mesaj yolladı…

Onemanband
Üye

İstanbul gibi yerlerde sol bacağı daha kaslı olan insanların sağ bacağı da aynı aşamaya getirebilmek için girdikleri fitness salonu masrafları uzun vadede otomatik şanzıman fiyatına denk düşüyor. Bu kadar teferruata girmemek için ben de manuel şanzımanlı aracımı satıp otomatik şanzımana geçerek %57'lik kısma dahil olmak istiyorum. Öbür türlü bu şehirde sonum belli: Roberto Carlos.

Onur Mutlu
Üye

Halen Türkiye'deki taksilerin neredeyse hepsi manuel vitesli; daha o kadar da dayanıklı değiller. 300-400 bine kadar dayanıklı otomatikler çıkmalı ki ondan sonra manuel vites 'lüks' olabilsin.

fthz
Üye

Araç fiyatları abartılı olduğu için almışken on bin daha vereyim diyor insan 😀 Tek sebep görüyorum, gelişen motor teknolojisi ile yarı otomatik/otomatik viteslerde de yakıt sarfiyatının düşmesi. Eskiden lpg'siz araca binmem derdim sonra dizelden başka kullanmam oldu, şimdi fiyat olarak dizele göre daha uygun olduğu için 1.0/1.2 motor 100 km'de 5-6 litre benzin yakan otomatik araçlara bakar oldum.

qarizma1313
Üye

Eskiden İnsanlara Anlatmak Zordu Otomatik Vitesin Rahatlığını Kime Söylesen Ya Masraflı Derdi Yada Manuel Vitesin Daha Rahat Olduğunu Söylerdi Devir Değişti .