2016 MotoGP dünya şampiyonası devam ederken, Marc Marquez Japon Grand Prix’sini rakipleri Valentino Rossi ve Jorge Lorenzo’ya kaptırmayarak kazanmasıyla dünya şampiyonu oldu. Rossi ve Lorenzo beklenmeyecek bir şekilde yarıştan düştüler.

Marquez, sadece açılış turlarında gördüğü Rossi ve Lorenzo’yu yarışın sonuna kadar gerisinde bıraktı. Rossi geçmek için çabalarken baskıyı iyice arttırınca kaza yaptı.

Lorenzo da dördüncü sırayı korumaya çalışırken Andrea Dovizioso’nun baskısına dayanamayarak yarıştan düştü ve pozisyonu Repsol Honda’nın yarışcısına bıraktı.a

Bu olay Dovizioso’yu ikinci sıraya koyarken Maverick Viñales üçüncülüğü Suzuki takım arkadaşı olan Aleix Espargaró’ya kaptırmadı. Cal Crutchlow da beşinci gelerek arkasından sırasıyla Pol Espargaró, Alvaro Bautista ve Danilo Petrucci geldi.

Bradley Smith sakatlığından yeni dönmesine rağmen iyi bir yarış sergileyerek on üçüncü bitirdi. Yıpranmış olan Eugene Laverty ise bir turu bile tamamlayamadı.

adsiz

Yarışın özetine gelecek olursak eğer;

Rossi başlangıçta kötü başlayarak ilk viraja kadar Marquez’in önüne geçemedi. Lorenzo’nun birinci turun çıkışında Marquez’i geçmesiyle Rossi de onunla beraber geldi. Marquez hemen karşılık vererek tekrardan ikinci sırayı elde etti.

Suzukinin hızlı başlayan yarışcısı Aleix Espargaro kısa bir süreliğine üçüncülük için Rossi’yi geçti fakat İtalyan çok hızlı bir şekilde karşılık vererek geri aldı.

Bacak baldırındaki yırtık bağlara rağmen Lorenzo rakipleri Marquez, Rossi, Espargaro, Andrea Dovizioso ve Cal Crutchlow’a karşı liderliği elinden bırakmadı.

Rossi ikinci turda Marquez’i tekrardan geçer gibi oldu fakat Marquez anında cevap vererek pozisyonunu geri kazandı.

Marquez’in Lorenzoyu oldukça yakından takipleri iki turun sonunda meyvesini verdi ve birinci sıraya yükseldi. Rossi de Marquez’i yakalamak için iyice yaklaştığı bir anda onuncu dönüşte motorundan düştü. Tekrardan yarışa girdi fakat pit duruşunda yarışı bıraktı.

Rossi’nin düşüşüyle tekrardan ikinci sıraya gelen Lorenzo, Marquez’in kazanmaması için elinden geleni yaptı ancak o da dokuzuncu dönüşte motorundan düşerek yarışa veda etti. Tablodan tam sıralamaya ve zamanlara bakabilirsiniz.

japanmotogpresults

Kimler Neler Demiş?

İlk yorum yapan olun!

avatar
  Subscribe  
Bana bildir