Static photo, Colour: Florett silver

Ucuz işçiliği ve düşük maliyetleri sayesinde otomobil üreticilerinin yeni gözdesi olan Meksika, bildiğiniz gibi birçok Alman markasının otomobillerini üretiyor. Volkswagen Jetta, yeni BMW 3 serisi derken şimdi de yeni Q5’in Meksika’da üretilmeye başlanması da bunu kanıtlar nitelikte.

Ancak bir Alman otomobilinin Almanya yerine Meksika’da üretilmesi, otomobil tutkunlarının kafalarında hala soru işareti oluşturuyor.

İşte Audi, bu soru işaretlerini gidermek için Meksika’daki fabrikasından bir video yayınladı. Yeni Q5’in üretimi ele alınan videoda, 4200 kişiye istihdam sağlayan dev fabrika ve kaliteyi korumak adına yapılan büyük yatırım da adeta izleyicinin gözüne sokuluyor.

Tabi her şeyin bir bedeli var. Yıllık 150.000 araç üretim kapasitesine sahip fabrikayı, 400 hektarlık dev araziye kurmanın Audi’ye maliyeti tam tamına 1 milyar Euro!

Audi’nin bu kadar masraf yapmasının en önemli nedenlerinden birisi de yeni A4, A5 ve Q7’de kullanılan MLB Evo platformu. Yeni Q5’i de selefine göre 90 kg hafifletecek olan bu yeni platform, motor ve şanzımanın montajında Audi’ye ciddi fayda sağlıyor.

Yeni Q5, 2017’de ve ilk olarak Avrupa’da satışa sunulacak.

 

Kimler Neler Demiş?

1 Yorum "Meksika’dan sevgilerle"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
YavuzhanKartal
Üye

Anasayfada 27 Eylül'de yüklenenler sıralanıyor. En yeniler değil…