“Metrobüste ters istikamet uygulaması kaldırılsın”

3

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç, metrobüs yoluna uygun araçlar tahsis edilerek ters istikamet uygulamasının kaldırılması gerektiğini belirtti.

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Battal Kılıç, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin (TMMOB) Taksim’deki binasında düzenlediği basın toplantısında, dün D-100 Karayolu’nun Sefaköy kesiminde bir otomobilin metrobüs yoluna girmesi sonucu meydana gelen kazada 1 kişinini öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Metrobüs hattındaki ters yönden akışın trafik güvenliği tehdit ettiğini savunan Kılıç, “Ülkemizde trafik akışının sağ şeritten olmasına rağmen, metrobüs sürücüleri ise mesai yaptıkları saatlerde sürekli ters istikamette araç kullanmaktadırlar. Normal koşulların aksine olan bu durum, sürücülerin konsantrasyon kaybına ve kimi zaman gerekenin aksi yönde refleksler vermesine sebep olarak, kaza olasılığını arttırmaktadır. Bununla birlikte ters istikamet uygulaması, metrobüsün ana yola çıkması ya da Sefaköy’de yaşanan kazada olduğu gibi, araçların şeritten çıkarak metrobüs yoluna girmesi, ters yönlü çarpışmaların yaşanmasına sebep olmaktadır” diye konuştu.

Metrobüs Şoförüne Şemsiyeli Saldırı Anı

https://www.youtube.com/watch?v=lshuJY3fMpI

Kılıç, İstanbul’da kent içi ulaşım sorununa dair kalıcı çözümler üretmenin yolunun uzun vadeli planlamalarla tüm ulaşım modları arasında uyum sağlanarak, demiryolu ve denizyolu taşımacılığına ağırlık vermekten geçtiğini dile getirdi.

Uyarılarına rağmen İstanbul’un kent içi ulaşımının büyük kısmını karayolu ulaşımının oluşturduğunu anlatan Kılıç, şunları kaydetti:

“Metrobüs yoluna uygun araçlar tahsis edilerek, ters istikamet uygulaması kaldırılmalı, böylece olası kazalarda yoldan çıkma halinde kafa kafaya çarpışmaların önüne geçilmelidir. Kısa vadede bu yapılamıyorsa Metrobüs yolunu diğer yoldan ayıran bariyerlerin ciddi şekilde güçlendirilerek, araçların metrobüs yoluna ya da metrobüsün akan trafiğe girmesi engellenmelidir.”

Metrobüste İngiliz Trafiği Bitiyor

Bu arada İETT Genel Müdürü Arif Emecen, açılacak yeni bir ihale ile, metrobüs hattına sol tarafında da kapıları olan yeni otobüsler alınacağını ve tersine akan metrobüs trafiğinin, 2017 sonundan itibaren trafiğin akış yönüne döneceğini söylemişti.

 

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
VolkaneegeBlackuncle Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Volkan
Üye
Volkan

Yılmaz Özdil'in 2010 yilinda yazdigi "Bindik Bir Alamete" adli yazisi.. Aslında her şey, “Londra gibiyiz” ayaklarıyla başladı. Çift katlı otobüs getirdiler… Ama küçük bi pürüz vardı. Çift katlılar, Londra’da soldan gidiyor, duraklar solda, dolayısıyla kapıları da soldaydı. Bizde sağdan gidecek, duraklar da sağda… Estetik ameliyat yaptılar, soldaki kapıları söküp, sağa taktılar. <br><br>Oldu sana Londra. * Sonra sevdiler bu estetik ameliyat işini… “Metro yapamadık, metroymuş gibi yapalım” dediler. Yolun ortasına yol yaptılar. Durakları da yolun ortasına yaptıkları yolun ortasına koydular. Ama küçük bi pürüz vardı… Çift katlıların kapısını soldan sağa aldıkları için, yolun ortasına koydukları duraklar, çift katlıların solunda kaldı iyi… Read more »

egeerdogan
Üye
egeerdogan

kapılar sol tarafta mı ki normal akış yönüne uyabilsin bunu düşünememişler mi

Blackuncle
Üye
Blackuncle

Şoför'ler Ters seritten gitti diye söylenen vatandaş araçların direksiyonu sağ'da olunda şoför'lere normal mi gelecek onu düşünememiş.