Otomobilde yeni ÖTV tasarısı

Hadi hayırlısı...

21

Eğer tasarı meclisten geçerse hükümet binek otomobillerin ÖTV’sinde fiyata göre düzenleme yapabilecek, yeni sistemin ithalatta büyük yavaşlamaya yol açması bekleniyor.

Hükümet “Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nı Meclis’e gönderdi. Tasarı, otomotiv ve altyapı projelerini yakından ilgilendiriyor. Tasarı yasalaşırsa, Bakanlar Kurulu binek otomobillerin ÖTV’sinde fiyata göre ayarlama yapabilecek. Motorlu taşıtların ÖTV oranlarını bir katına kadar artırıp, sıfıra indirme yetkisi de devam edecek. Halen motor hacmine göre (1600 cc altı, 1601- 2000 cc, 2001 cc) alınan vergi oranlarında değişiklik gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Binek otomobillerle 3.5 tonun altında yük taşıyan panelvanlar ve 9 kişiye kadar yolcu taşıyan minibüsler için, ÖTV matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturabilecek. Bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak. Daha basit anlatımla araçların ÖTV oranları, sadece motor hacmine göre değil, fiyatına, kasa tipine, taşıma kapasitesine ve cinsine göre de belirlenebilecek. Bu düzenlemeyle vergi gelirlerinin artırılması öngörülüyor. Meclise sunulan tasarıyla özellikle 1.6 litrelik küçük motorlarla vergi avantajından yararlanan lüks otomobillerin hedeflendiği görülüyor.

Böylece son yıllarda rekor satışlara imza atan lüks otomobiller, artık fiyatına göre vergilendirilecek. Satış fiyatı 50 bin TL olan 1.6 lt motorlu normal bir otomobille, fiyatı 100 bin TL’nin üstünde 1.6 lt motorlu lüks otomobilin vergisi aynı olmayacak. Lüks otomobile daha yüksek vergi uygulanacak.

Lüks otomobil satışları son 6 yılda adeta katlandı. 2009’da 27 bin adet olan lüks otomobil satışları 2015’te 96 bin adede çıktı. Lüks otomobillerin her yıl rekor kırmasının nedeni ise vergi avantajına sahip 1.6 lt’lik motorlu araçlar. ÖTV’nin 1.6 üzerinde yüzde 90 olması 1.6 litre hacimli modelleri cazip hale getirdi.

Kaynak: Sabah Gazetesi

Kimler Neler Demiş?

21 Yorum "Otomobilde yeni ÖTV tasarısı"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
serkanerdem
Üye

Adamların planı Ithalatı tamamen durdurmak ve yerel üretimini boylece arttırmak! Yaşasın kalitesiz mallar!:D:D:D

mrtky
Üye

insanlar 0 en ucuz arabayı alamıyor bmw mercedes audi felan artmış etkilenen olmaz.

Cenk
Üye
bilebiletutsak demiş ki: ↑ Eğri oturup doğru konuşalım 600.000 tl değerindeki BMW i8 ile 60.000 değerindeki fiat egea nın aynı şekilde vergilendirilmesini adil buluyormusunuz?Hepsini görüntüle… Bu söylediğin kısım doğru hocam da asıl eleştirilen kısım; 60 bin tl değerindeki 1.6 motorlu egea'nın ötv'sinin %45'den başlaması. En düşük segmentten yani en ucuz araçtan, en yüksek segmente yani en pahalı araca %10- %100 şeklinde bir aralıkta vergilendirme sistemi olsa işte o zaman adaletli olurdu. Ama sen en ucuz aracın vergisini %45'den başlatınca, çok daha pahalı araçtan aldığın daha fazla verginin iyi niyetli olma olasılığı sıfıra iniyor. Burada eleştirilen konu dediğim gibi verginin başlangıç… Read more »
corsad
Üye

Artık sahiplenme bitmeli , kiralama sistemi yaygınlaşması lazım.

bilebiletutsak
Üye

Eğri oturup doğru konuşalım 600.000 tl değerindeki BMW i8 ile 60.000 değerindeki fiat egea nın aynı şekilde vergilendirilmesini adil buluyormusunuz?

Dagasan
Üye

Bu nasıl bir bakış açısı anlamıyorum zaten fiyatın yüzdesine göre vergilendiriliyor araçlar. i8'in 605.000 TL olan fiyatının 253.000 i vergi zaten, Egea'nın 60.000 fiyatının ise 25.000'i vergi. Adam 10 katı vergi veriyor zaten. Aynı vergi dilimine giriyorlar diye aynı vergiyi vermiyorlar yani.