Volkswagen grubu, Dieselgate olarak anılan ve emisyon değerlerini olduğundan daha düşük gösteren yazılımın ortaya çıkmasından ötürü geçtiğimiz yılı çok zor geçirmişti. 2016’da yavaş yavaş yaralarını sarmaya çalışan dev şirket, şimdi de Audi‘lerde görülen yazılım hilesinden dolayı benzer sorunlar yaşayabilir.

Almanya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden Bild‘in ortaya attığı iddiaya göre Dieselgate skandalını ortaya çıkaran Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu (CARB) ve ABD Çevre Koruma Birliği (EPA), Audi’nin Q5, A6 ve A8 modellerinde kullandığı AL 551 kodlu otomatik şanzımanda emisyon testlerini etkileyecek yazılım hilesi buldu. Direksiyon normal pozisyondayken aktif olan yazılım, test koşullarında motor devrini düşürerek normalden daha düşük emisyon ve yakıt tüketimi sonuçlarına neden oluyor. Direksiyonun minimum 15 derecelik bir açıyla sağa ya da sola döndürülmesi durumunda ise yazılım test modundan çıkarak otomatik olarak devre dışı kalıyor.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan durumun ardından ilk olarak Volkswagen Amerika yazılı bir açıklama yaparak durumu kabul ettiklerini açıkladı. Amerika’da satışa sunulan otomatik şanzımanlı Audi Q5, A6 ve A8’lerin vites kutusunda kontrol amaçlı bir yazılım bulunduğunu itiraf eden şirket, benzinli-dizel ayrımı yapılmaksızın uygulanan yazılımın Mayıs 2016‘dan sonra kullanılmadığını belirtti. Soruşturmayı derinleştiren CARB ve EPA, söz konusu yazılımın Volkswagen grubunda yer alan diğer markalarda da kullanılıp kullanılmadığını araştıracak. Öte yandan soruşturmaya Avrupa Birliği‘nin de müdahil olma ihtimali göz önüne alındığında Volkswagen grubunun sıkıntılı günler geçireceğini tahmin etmek hiç de zor değil.

Kimler Neler Demiş?

35 Yorum "Audi’nin otomatik şanzımanında yazılım hilesi bulundu"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Sailor
Üye
hikmetkara demiş ki: ↑ hocam bence de hak ediyor. daha önce yazdım tasvip edecek halim yok skandal bir olayı. ama anormal bir vw nefretinden dolayı artık sövmenin veya eleştirmenin mantıklı bir tarafı kalmıyor. bu da komik bir noktaya götürüyor olayı. yok efendim ben olsam markanın kapısına zincir vururum seviyesinde garip garip yorumlar 😀 mazda, honda ya değer vermek varken audi ye kim para verir gibi abes yorumlar. en son da gereksiz yorumu geldi. komik oluyor artık yani. tamam sevmeyebilir insanlar vw. bunun sebepleri de var yıllarca vw sevenlerin yaptığı yorumlardan dolayı. ama onları eleştirirken ve bunun acısını çıkarırken kendi seviyemizi… Read more »
Porsche
Üye

Saygı duyarım hocam fikrinize.

Sailor
Üye

hikmetkara demiş ki:

ben de böyle sövenler görmedim :DHepsini görüntüle…

hakediyorki sövüyorlar bu başka markadada olsa aynı tepkileri alacaktı.

ibougur
Üye

ben sürünce onu hissediyorum arabada hiç bi şey tam değil reklamını hatırlayın hepsini yapmak istiyorlar ama bana gereksiz geliyor bu benim şahsi fikrim

Sailor
Üye

maximaorhan demiş ki:

Hikmetkara yine formunda ahahahah yürü be en sonunda maaş bağlayacaklar sanaHepsini görüntüle…

ben boyle vag sever gormedım valla