Maliye Bakanı Naci Ağbal, ÖTV değişikliğiyle araçlara zam geleceği iddiasını yanıtladı.

“50 bin lira zam geliyor” haberlerine ilişkin olarak konuşan Ağbal, “Bu tür afaki, gerçek olmayan, piyasayı ürkütecek, hiçbir karşılığı olmayan açıklamalara tepki olarak söylüyorum; böyle bir düzenleme asla söz konusu değil. Bunların hepsi külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Hiçbir şekilde piyasaya ifade edilen şekilde bir artış planımız söz konusu değildir” dedi.

Hükümet binek otomobillerin ÖTV’sinde fiyata göre ayarlama yapabilecek. Aynı motor hacmine sahip lüks araçlarla normallerin vergisi farklılaşacak.

Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 135 olarak uygulanıyor.

Kaynak: NTV

Kimler Neler Demiş?

13 Yorum "Maliye Bakanı’ndan ÖTV açıklaması"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
petersky
Üye

2000 motor üstü %145 artı arabanın fiyatı ve ÖTV nin KDV si %18 yani yaklaşık 3 araba parası ver bi araba al. Üretici bu kadar kazanmıyor. Almayacaksın ki görsünler dedikçe inadına satış patlaması yaşanıyor zengin memleketimizde ;((

ilhans
Üye

Bu gidişle premium araca binmemiz zaten zordu. Yavaş yavaş imkansız hale geliyor.

ReNeReNe
Üye

85 cc yüzünden Kia Optima’yı üzdünüz küstürdünüz insafsızlar 😀

Volkan
Üye
Dünyanın hiç bir yerinde sırf 2000cc üstünde diye bir araçtan %145 ötv+ %18 kdv alındığını düşünmüyorum. Otomobil üreticileri, daha çok satılsın diye ülkemize düşük hacimli motor getiriyorlar. Bizimkiler biz hunharca vergi alıyoruz biraz düşürelim demek yerine, motor hacimleri normal olmasına rağmen sırf amblemi farklı diye ek vergi almanın peşinde. Ayriyetten kimisine göre bmw audi mercedes premium marka, kimisine göre de bunlar sıradan markalar iken jaguar, maserati porsche vs. premium marka. Örnek olarak, bmw 1 serisi premium sayılacak(tamamen tahmin), alfa romeo guila sayılmayacak mı? Bu vergilendirmeyi standarta nasıl uyarlayacaklar merak ediyorum.. Bir de sanmıyorum ama umarım “normal araçların” vergileri düşer…
ilhans
Üye

Bir kere bence “normal” araçların vergisinin düşmesini aklımızdan dahi geçirmeyelim derim. Vergiyi aracın baz fiyat aralıklarına göre getireceklerini düşünüyorum eğer uygularlar ise. Atıyorum baz fiyatı 40-50 bin arası için %45, 50-60 bin için %50 gibi.

Renard
Üye

kimse inanmasın. sokacaklar. 50 sokmazda 30 sokar. 50 değilde 70 sokar