Nissan’ın 30 sene önce VW Beetle’a karşı rakip olarak geliştirdiği Tsuru, 1980’lerden bugüne Meksika’nın bir numaralı ucuz otomobil tercihi olmuştu. Her geçen gün önemi daha da artan güvenlik kriterlerine uyum sağlayamayan Tsuru’nun devri bitmek üzere.

Ucuz bir otomobil için sunduğu dayanıklılık ve kullanım kolaylığı ile özellikle Meksikalı taksicilerin ilgi odağı olan Tsuru malesef güvenlik konusunda da bir o kadar başarısızdı. Bugüne kadar 2.4 milyon adet satarak Güney Amerika’nın en popüler otomobilleri arasında yerini almış olan Tsuru; Nissan için büyük bir başarı olsa da son zamanlarda ortaya çıkan güvenlik endişeleri, Nissan’ı bir hayli zorlamaktaydı.

2017 Nissan Tsuru
2017 Nissan Tsuru

NCAP Tsuru’ya sıfır yıldız vermekle kalmamış; 2007 ile 2012 yılları arasında gerçekleşen ve içinde Tsuru içeren kazalarda 4000’in üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini de açıklamıştı. NCAP’ın verilerine göre Latin Amerikan ülkelerinde Birleşmiş Milletler güvenlik standartları uygulanıyor olsaydı; bugüne kadar 440,000 ölümün, 143 milyar dolar değerinde ‘israfın’ önüne geçilebilirdi.

Uluslararası NCAP ve Latin NCAP’ın bir araya gelerek güvenlik notu sıfır yıldız olan otomobillere karşı yürüttüğü #NoZeroStarCars projesi kapsamında ilginç bir deney de gerçekleştirildi. Yapılan testte birleşmiş milletler kurallarının geçerli olduğu ABD’de satılan en ucuz Nissan, Nissan Versa ile Meksika’da satılan en ucuz Nissan, Nissan Tsuru çarpışma testinde karşı karşıya geldi. Sonuç tüyler ürpertici:

İki aracın da yaklaşık 65km/h hız ile ilerlerken kafa kafaya gerçekleştirdikleri çarpma sonrası özellikle iç mekanlar arasındaki fark korkunç.

Bütün bu eleştirilerin üzerine Nissan, Tsuru üretimini Mayıs 2017’de sonlandıracağını açıkladı.

Bu deney aynı zamanda gelişen güvenlik donanımlarının önemini gözler önüne seriyor. Tutkumuz otomobillerin trafikte her zaman bir kaza riski içinde olduğunu ve aracımızdaki en önemli donanımların güvenlik donanımları olduğunu unutmayalım. Herkese güvenli sürüşler diliyorum!

Kimler Neler Demiş?

6 Yorum "Nissan’ın En Ucuz Modelleri Kaza Testinde ‘Kafa Kafaya’"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
gökhan aydoğdu
Üye

Hakikaten bu sunnyler nereye kayboldu bir ara bayagi satmisti

Tapatalk kullanarak Allahın izniyle mesaj yolladı…

furkang
Üye

Buranın tofaşı

123456mtn
Üye

…Ama sen bu kadar para verdin.

ozcengel
Üye

Ne yazik ki gunumuzde bes meksikalinin bir amerikali etmediginin aci gostergesi.. Her insan guvenli araclara binebilmeli

serkanerdem
Üye

Meksikalı taksicilere yazık. 🙁