Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), yaptığı açıklamada 2017’de köprü ve otoyollar için uygulanacak fiyat tarifesini açıkladı. Boğaz köprüleri ve otoyollara rekor zam gelirken, Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretlerinde indirim yapıldı.

Yapılan açıklamada; “Daha ekonomik, güvenli ve daha kısa sürede ulaşım imkanı sağlayan erişime kontrollü otoyolların; yapım, bakım ve işletme maliyetleri diğer kara yolu ulaşım sistemlerine göre daha yüksektir. Boğaz köprülerine büyük bakım onarımın yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ve bakım-işletme maliyetindeki yükselmeler ve 2017’deki tahmini ÜFE oranı da göz önüne alınarak, duyulan gereklilik üzerine ücretli hizmet veren otoyollarda 3 Ocak 2016’dan beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmış, otoyol ücretleri ortalama yüzde 15, Boğaz köprüleri geçiş oranı ise ortalama yüzde 48 oranında arttırılmıştır. Motosikletler 6. Sınıf HGS abonesi olmak şartıyla 1. Sınıf ücretin yarısı ile otoyol ve Boğaz Köprüsü ücret toplama istasyonlarından geçiş yapmaya devam edecektir. Buna göre otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2.25 TL, en uzak mesafe ücreti 20 TL, Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri ise 7 TL olarak belirlenmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan bu yıl açılan İstanbul Kuzey Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretlerine de %20 oranında zam yapıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobilleri kapsayan birinci sınıf araçların geçiş ücreti 11.95 TL oldu. İzmit Körfezi’ni birleştiren Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücreti ise %26 indirilerek 65.65 TL olarak belirlendi.

Açıklamada, detaylı ücret tarifesi Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinden öğrenilebileceği belirtildi.

Kimler Neler Demiş?

28 Yorum "Köprü ve otoyollara rekor zam geliyor!"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Iskender™
Üye

hikmetkara demiş ki:

çaktırma :DHepsini görüntüle…

Görüşleriniz benimkiyle aynı nerdeyse sizi tanımak isterim bi çay içelim mi 🙂 😀

atoprak
Üye

Ya şu son 5-10 mesajda bu gün beni bile güldürdünüz ya … Allah sizide güldürsün 🙂

hikmetkara demiş ki:

Çok merak ediyorum başkanlık sistemi gelsin ama başkan sen olmayacaksın desek kurtuluşu bu sistemde gören reisimiz kabul eder miHepsini görüntüle…

Üstat sen bence bu sorunun cevabını gayet iyi biliyorsun … 🙂

Iskender™
Üye

hikmetkara demiş ki:

Çok merak ediyorum başkanlık sistemi gelsin ama başkan sen olmayacaksın desek kurtuluşu bu sistemde gören reisimiz kabul eder miHepsini görüntüle…

Eder niye etmesin. Bildiği vardır, kaç yıldır bu işin içinde millet muhtar gibi davranıyor cumhurbaşkanımıza öyle olmadığını bilenler yeter bize.

Iskender™
Üye
petersky demiş ki: ↑ İnsanlar daha ne kadar pahalı yaşamaya alıştırılacaklar merak ederim. Kırılma noktası nerede ? Bu zamlar diğer hizmetleri ve ürünleri de tetikleyecek. Bu ülkede dolarla maaş almıyoruz ki zamlardan etkilenmeyelim. Ayrıca bu Nasıl hesaptır %48 ? Resmen 5-6 yıllık zammı bir kere de yaptılar. Endaze kalmamış, ticaret ahlakına da sığmaz bu. Küçük bir zam örneği daha vereyim. Türk Telekom ek internet paketine 2016 yılında 500 mb için 5 TL alıyordu. Yılsonu gelmeden 7 TL ye çıkardı. Zam %40. Herşekilde SS modeli ile böyle yaşamaya alıştırılıyoruz. Ancak beyler bayanlar bunlar daha güzel günlerimiz. Çoktandır yabancı patronların istediği gibi… Read more »
petersky
Üye
İnsanlar daha ne kadar pahalı yaşamaya alıştırılacaklar merak ederim. Kırılma noktası nerede ? Bu zamlar diğer hizmetleri ve ürünleri de tetikleyecek. Bu ülkede dolarla maaş almıyoruz ki zamlardan etkilenmeyelim. Ayrıca bu Nasıl hesaptır %48 ? Resmen 5-6 yıllık zammı bir kere de yaptılar. Endaze kalmamış, ticaret ahlakına da sığmaz bu. Küçük bir zam örneği daha vereyim. Türk Telekom ek internet paketine 2016 yılında 500 mb için 5 TL alıyordu. Yılsonu gelmeden 7 TL ye çıkardı. Zam %40. Herşekilde SS modeli ile böyle yaşamaya alıştırılıyoruz. Ancak beyler bayanlar bunlar daha güzel günlerimiz. Çoktandır yabancı patronların istediği gibi yaşamaya alıştırılıyoruz. Farkında değiliz.… Read more »