Mustang Euro NCAP ‘ta Sınıfta Kaldı

Ford Mustang ve Volvo S90/V90 modellerinin Euro NCAP verileri açıklandı.

13

Avrupa pazarındaki otomobillerin güvenlik performanslarının değerlendirilmesi amacıyla 1997 yılında kurulan Euro NCAP, 2017’nin ilk test sonuçlarını açıkladı. Volvo S90, Volvo V90 ve Ford Mustang olmak üzere 3 otomobilin sonuçlarını paylaşan Euro NCAP özellikle Mustang’e verdiği notuyla şaşırtıyor.

Paylaşılan Video’lar Autogefühl isimli Youtube kanalına aittir.

Mustang Sınıfta Kaldı

Mustang ilk defa girdiği Euro NCAP testinden hayal kırıklığıyla ayrıldı. 5 yıldız üzerinden derecelendirilen araçlar arasına Volvo’lar 5 yıldızı rahatlıkla alırken Mustang 2 yıldız alarak yetersiz performans gösterdi.

Yetişkin yolcu korumasında %72 skorla kabul edilebilir bir derece sunan Mustang, çocuk yolcu korumasında ise %32’lik bir skorla çok başarısız bir sonuç sergiliyor. Yaya güvenliği testinden %64, güvenlik yardım ekipmanlarının test edildiği testten ise sadece %16 alan Mustang’in sahip olduğu tek güvenlik yardımcı sistemi emniyet kemeri uyarıcısı olarak belirtilmiş. Mustang’in düşük notlarının en büyük sebeplerinden biri arka koltuklarda oturan yolcuları korumakta zorlanması.

Mustang stadart donanımda sunduğu yetersiz yardımcı güvenlik sistemleriyle de eleştiri konusu oldu. Bunun üzerine Ford makyajlı Mustang’in standart güvenlik donanımlarının geliştirileceğini açıkladı. Ford’un bu testi beklemediğini açıklayan Euro NCAP yetkilileri Mayıs ayından itibaren satılacak olan makyajlı Mustang’in bu test sonuçlarına tabi olmadığını ve yeni modeli de test etmek için sabırsızlandıklarını açıkladılar.

Volvo’ya 5 yıldız

Volvo ise beklendiği gibi iki modelinde de 5 yıldız aldı. Sadece S90’ı test eden Euro NCAP S90’ın sonuçlarını V90’a da uyguladığını belirtti. Yetişkin yolcu korumasında %95, çocuk yolcuda %80, yaya güvenliğinde %76 ve güvenlik yardımcı sistemlerinde %93 alan S90 sunduğu standart güvenlik donanımlarıyla farkını ortaya koydu.

S90’ın toplam test sonucu Euro Ncap’ın 2016’da test ettiği her aracı geride bırakarak S90/V90 ikilisini Euro NCAP’ın en güvenli otomobilleri listesinde XC90’ın arkasına yerleştiriyor. Bu sonuçla beraber Euro NCAP’ın test ettiği en güvenli otomobiller listesinin ilk 3 pozisyonu Volvo’nun 90 serisi modellerinden oluşuyor.

Volvo s90/v90 ikilisinin Euro NCAP sonuçları

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
Mehmet1964YavuzhanKartalDagasanozcansahanglasius Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

Euroncap den Audi TT ve R8 e baktım. 2010 da TT 4 yıldız almış ve asistanlardan 75 almasına rağmen ki suan teste girse o da 2 yıldızı ancak alır. Maalesef coupler böyle. Ki ford üst donanım olsa asistandan 90(geçen senenin en iyi asistana sahip araci ford edge idi ona gore yazdim) alırdı yıldızda 3e çıkardı. Gelişmesi gerekir fakat burada mustang in öne çıkma sebebi ford un teste sokması diğer markalarda kendi coupelerini teste soksa sonuçlar çok da farklı olmaz.

YavuzhanKartal
Üye
YavuzhanKartal

O gürül gürül V8 kazadan sonra kucağımıza otursa…

Dagasan
Üye
Dagasan

Dacia'lar bile daha yüksek puan almıştı yanlış hatırlamıyorsam ve onlarda da çok yardımcı güvenlik sistemi bulunduğunu sanmıyorum. Gerçekten hayal kırıklığı.

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

Ayrıca asıl koruma cidden Volvo da. Adamların araçları testlerde çarpıyor ve yoluna devam ediyor. Yani basıncın bir kısmını da bu yolla sönümlüyor. Kur böyle olmasa V90 2.0 dizel yada hybrid harbi ömürlük araç al 20 sene kullan.

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

%72 yolcu koruma yeterli bir değer. Arkada oturmak hatadır Coupe de adamların yapabileceği birsey yok sığmazsın zaten arkaya. Asistanlarda boş paketlerde yok üst donanımlarda var o nedenle düşük not almış yoksa ford un Asistanları gayet iyi. 2 puanı da eski ile karşılaştırmak yanlış 2008 yılında 5 yıldız almış araca suan 2 yıldız dahi alamaz bunuda bilmek lazım.