Sedan otomobil sınıfının pastadaki dilimi, SUV ve crossover sınıflarının yaygınlaşmasıyla birlikte iyice küçülüyor. Kendi içinde de küçülme yaşayan sınıftan şimdi de Mitsubishi Lancer eksiliyor.

44 yıllık Mitsubishi Lancer efsanesi bitiyor

Geçtiğimiz Çarşamba akşamı gerçekleştirilen Mitsubishi organizasyonunda, şirketin yeni odağının crossoverlar olacağı açıklanmıştı. Bu durum herkesin kafasında Mitsubishi sedanlarının akıbeti konusunda soru işareti bıraktı. Mitsubishi’nin Kuzey Amerika şubesi COO’su Don Swearingen ile ropörtaj yapan Autoblog’ın elde ettikleri ise can sıkıcı. Swearingen’ın söylediğine göre Mitsubishi, Mirage G4 modeli ile sedan piyasasında kalmaya devam edecek ancak Ağustos ayından itibaren artık Mitsubishi Lancer efsanesi üretilmeyecek.

Önce Lancer Evo, Sonra Lancer

Mitsubishi daha önce, markayı yıllarca motor sporlarında başarıyla temsil etmiş Lancer Evolution’ın üretimini durdurmuştu. 1992 yılının Ekim ayında dünyaya sunulan ve 2016 yılının Mayıs ayına kadar toplamda 10 nesil üretilen Mitsubishi Lancer Evolution, ilk nesilden son nesile kadar 2.0 litrelik dört silindirli turboşarjlı motorlarla üretilmesiyle efsaneleşmişti. Şimdi ise, Lancer Evolution’ın temeli olan Lancer modelini kaldıracak olan Mitsubishi, bu kararına sedan pazarının gittikçe küçülmesini gerekçe gösterdi. Mitsubishi bundan sonra daha fazla rağbet gören crossoverlara yönelip daha fazla kar etmeyi amaçlayacak.

Otomobil dünyası, Lancer’ı bir hayli özleyecek gibi duruyor. Umuyoruz ki günün birinde 11. nesil Lancer Evolution’ı görebiliriz.

Kimler Neler Demiş?

18 Yorum "Elveda Mitsubishi Lancer"

avatar
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Emrah KOÇ
Ziyaretçi

sen 10 senede bir model değiştirmezsen satamazsın tabi. model yok reklam yok. ondan sonra satmıyor değiştiriyoruz varmı ya böyle bir anlayış. dış görünüş değiştir iç görünüş değiştir. istemesende dizel motor koy bak nasıl satıyorsun. adın yeter ya mitsubishi’sin sen.

mt-akina
Üye

Neden piyasadan kalktığı besbelli, Crossover-SUV segmenti müşterileri sağolsun, he onlar ne mi düşünüyor Orhan Veli'nin de dediği gibi :''Bir elimde ayna bir elimde cımbız umrumda mı Dünya '':oops:

Samed M.
Üye

Aga madem sedan pazarı cacık oldu, uzat arkasını Lancer' ın yap bir Lancer sw paşalar gibi satılsın. Birde Evo patlat, ''Lancer sw Evo, hızlı ailelerin tercihi.'' bak ne güzel oldu. Bunları hep ben mi söyleyeceğim yav, biraz daha üretken, hadi hadi. 😀 😀

hakikionur
Üye

demirin tuncuna arabanın vag ına kaldık asdadasd 😀

takumireyiz
Üye

Her sokakta 18 tane crossover görmekten bıktım adamlar yetmezmiş gibi crossoverlara yöneleceğiz diyorlar. Lancer bitirilir mi Mitsu kardeş