Mercedes ve BMW, ürün gamındaki fazlalığı sonunda fark etti. Alman devler, ilerleyen zamanlarda coupe ve cabriolardan başlayarak bazı modellerini yok edecek.

Mercedes ve BMW’nin derdi düşük satışlar

İki Alman devinin üst düzey yöneticileri tarafından Car and Driver’a verilen ropörtajlarda, iki markanın da ortak bir çabasının olduğu görünüyor. Bu çaba, gün geçtikçe genişleyen ürün ağacını biraz budamak.

BMW’de satışın başındaki isim olan Ian Robertson, yakında üretilmeye başlanacak olan X2 ve X7 ile birlikte gelecek diğer yeni modellerden sonra, bir takım gövde stillerinin gelecekte ortadan kaldırılacağını belirtti.

Robertson’a göre, dünya genelinde açılır tavanlı spor otomobil segmentine rağbet inanılmaz derecede az. Buna örnek olarak BMW Z4’ü gösteren Robertson, Z4’ün 2016 yılında markanın ABD’deki en başarısız ürünü olduğunu söyledi. 2015’te ABD’de 1.829 adet satan Z4, 2016‘da %35.1’lik bir düşüş göstererek yalnızca 1.187 adet sattı. Bu sebepten ötürü Toyota’yla ortak bir platform üzerinde çalışmaya başlayan BMW’de hedef biraz tasarruf yapabilmek.

Mercedes-Benz’in patronu Dieter Zetsche de Ian Robertson ile aynı fikirde. Coupeler ve cabrioların çok özel otomobiller olduğunu belirten Zetsche, bu otomobillerin aynı zamanda niş ürün kategorisinde olduğunu belirtti. Hem BMW’nin, hem de Mercedes’in Çin pazarı gibi bir takım pazarlarda genişleme çabası, sedan otomobiller için fırsat kapısı olurken, coupe ve cabriolar için sadece hayal olarak kaldı.

Sedan ve crossover rağbet görüyor

Daha önce Mitsubishi, sedan ve crossoverların rağbet gördüğünü fark etmişti. Önce Lancer Evolution ismindeki performanslı sedanı pazardan çeken Mitsubishi, sonrasında crossoverlara yoğunlaşmak için Lancer efsanesine de son vereceğini açıklamıştı. Görünen o ki, yakın gelecekte BMW ve Mercedes de benzer bir yolun yolcusu olacak.

Buna örnek olarak ise, Mercedes’in güncel olarak üzerinde çalıştığı AMG GT sedan, yeni nesil CLS Serisi ve G Serisi’nin yerine gelecek yeni seri gösterilebilir. Aynı zamanda BMW de yeni 3 Serisi’nin üzerinde çalışıyor.

Coupe ve cabrio hayranlarının BMW ve Mercedes’in bu kararına üzülmesine şimdilik gerek yok. Öyle ki, BMW bir takım ekstralar üzerinde de çalışıyor. Bunlara en net örnekler ise Toyota’yla birlikte geliştirilen Z5/Supra platformu, uzun zamandır beklenen i8 Spyder ve yeni nesil 6 Serisi coupe ve cabrio modelleri olabilir.

25
Kimler Neler Demiş?

avatar
14 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
BurakTimuçin ÇolakelozcengelBerkinalfhonso Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Burak
Ziyaretçi
Burak

Satış ve para önemli ama BMW de Mercedeste Fiat, Honda, Hyundai olmadığını artık bir yerde hatırlasın. Markanın sportif imajını ayakta tutacak olan coupeler her daim BMW de olmak zorunda. Z serisini öldür, 6-Serisini öldür peki geriye ne kaldı BMW

Timuçin Çolakel
Üye

Çok düz mantık bakıyoruz beyler, bir otomobilin çok satması kesinlikle başarıdır. Ancak bu otomobil iyidir diyemeyiz. İnsan çok değişken ihtiyaçlara sahip bir varlık, kafasında bir çok sebep sonuç ilişkisi kuruyor ve bunlara göre hareket ediyor. VW 1 milyon tane Polo satsa, Polo en iyi modeldir diyebilir miyiz? Her üreticinin farklı stratejisi vardır. Bu durum her sektörde aynı. Apple daha az satış rakamıyla daha çok net kar hedefler. Samsung fiyatlarını biraz daha makul tutarak daha çok ürün satar ve karını böyle artırır. Şimdi Koenigsegg'in pazar payıyla ilgili bir kaygısı mı var mesela? Eyvah bizim pazar payımız dünyada %0,0000001 diye üzülüyorlar mıdır?… Read more »

Berkin
Yönetici

byilmaz demiş ki:

Bir şekilde müdahale edilemiyor mu bu adama yani ? o_OHepsini görüntüle…

Hayır.

Sitede üye olupta foruma girmeyenler Robot tarafindan yaziliyor.

alfhonso
Editor
alfhonso

>>>>> @Berkinka 'da mevzu 🙂

Porsche
Üye
Porsche

byilmaz demiş ki:

Bir şekilde müdahale edilemiyor mu bu adama yani ? o_OHepsini görüntüle…

Bilemedim @alfhonso yetkili bir abimiz o ilgileni bi versin.