CEO Elon Musk

Tesla beklenenden fazlasını kazandı

CEO Elon Musk heyecanla beklenen Tesla Model 3‘ün tanıtım kampanyaları ve hazırlıklar için hisse senetlerini satışa çıkaracaklarını ve bu hamleyle 1 milyar dolar civarında kazanç elde etmeyi beklediklerini açıklamıştı.

350 milyon dolar değerinde 1,3 milyon hisse ile 850 milyon dolar değerinde tahvil satışından toplam 1,2 milyar dolar gelir elde eden Tesla, Elon Musk’ın tahmininden %20 daha fazla bir kazanç sağlamış oldu.

Kazancın açıklanmasının ardından şirket hisseleri %0,3 değer kazanarak 262,71 dolar seviyelerine yükseldi.

350 milyon dolar karşılığı satılan 1,3 milyon hisse şirketin toplam hisselerinin yaklaşık %0,8’ini temsil ediyor.

Son hisse satışlarında 25 milyon dolar değerinde 95.420 hisse daha alan Musk şirketin en büyük hissedarı olarak toplam hisselerin %21’ini elinde bulunduruyor.

Gelecek şimdi! Model 3 için mutlu son

Merakla beklenen ve bu sıralar artık sokak testlerinde de yüzünü gösteren Tesla Model 3’ün baz satış fiyatı 35.000 dolar olacak.

Bu fiyat bandında Model 3‘ün, elektrikli otomobil piyasasına oldukça iddialı giriş yapacağı aşikar. Öyle ki sıradan elektrikli otomobiller bile genellikle 30.000 dolar civarında fiyatlandırılıyor.

Elektrikli otomobil piyasasında rekabet kızışacak

Tesla Model 3 ilk tanıtıldığı günden bu yana 325.000’in üzerinde ön sipariş aldı.

Kaliforniya’da test sürüşlerine devam edilen prototipler aslında otomobilin üretim aşamasına ulaştığını gösterir nitelikteydi.

Şirketin planları arasında Temmuz ayında üretime geçilmesi ve yılın 4. çeyreğinde teslimatlara başlanmasıyla otomobilin satışa sunulması da var.

Firma elindeki üretim kapasitesiyle haftada 5.000 otomobil üretmeyi planlıyor.

On parmağında on marifet

Tesla’nın üstün tasarım anlayışıyla Model 3, iç mekanda 15 inçlik dev dokunmatik ekranı ve bagaja kadar devam eden cam tavanıyla tekrar tekrar bakmak isteyeceğiniz bir otomobil.

Her koşulda kendini kanıtlayan otopilotu da göz önünde bulundurulduğunda diğer elektrikli otomobiller arasından tercih edilmesi için yeterli sebebe sahip oluyoruz.

Ancak Model 3’ün maharetleri bunlarla sınırlı değil.

Tam şarjla 215 mil (346 km) menzile sahip otomobil süper-şarj özelliğiyle kısa sürede yola çıkmaya hazır hale gelecek.

50.000 dolar altı elektrikli otomobiller için menzil tablosu

Aerodinamik açıdan da iddialı olan Model 3 için hava direnç katsayısı sadece 0,21 Cd.

Arkadan itişli otomobil için 4 tekerden çekiş opsiyonu da mevcut olacak.

6 saniyeden daha kısa bir sürede 100 km/saat hıza ulaşabilecek Model 3 için Tesla 5 yıldızlı güvenlik anlayışını taahhüt ediyor.

21
Kimler Neler Demiş?

avatar
21
0
0
 
14
H. Cem Çolakelemert20alfhonsoBurakYavuzhanKartal
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
H. Cem Çolakel
Ziyaretçi

15 inçlik dev ekran fazla abartılı duruyorken aracın iç tasarımı çok sade kalmış. Dış tasarım ve dizayn tatminkar. Menzil, en azından Türkiye için, henüz çok kısa. Ama gelecek bu araçlarda.

emert20
Üye
emert20

alfhonso demiş ki:

@emert20 kop gel :DHepsini görüntüle…

Hemen basalım ne basıyoruz:D

alfhonso
Editor
alfhonso

YavuzhanKartal demiş ki:

3D yazıcısı olan var mı o ekran için kılıf yapmaya başlayalım. Arkasında Otopark.com yazsın. 30 liradan verir sürümden kazanırız.Hepsini görüntüle…

@emert20 kop gel 😀

Burak
Ziyaretçi
Burak

Tesla'da yüzlerin gülmesi gayet normal. Tesla dünya çapında çok başarılı olan bir marka. Gelelim asıl konuya Tesla'nın ekranı Mercedes'in ekranından bence daha şık duruyor. Öyle ki Mercedes'lerdeki ekranlar emanet gibi duruyor. Tek zafı var oda ekran çok büyük onu birazcık daha küçültebilirlermiş. Küçüğü araca daha şık dururmuş

YavuzhanKartal
Üye
YavuzhanKartal

3D yazıcısı olan var mı o ekran için kılıf yapmaya başlayalım. Arkasında Otopark.com yazsın. 30 liradan verir sürümden kazanırız.