Sergio Marchionne defalarca Ferrari Crossover üretmeyecek demiş olsa da, eğer Car dergisi son yaptığı haberde haklıysa bu planlar değişmiş olabilir!

Ferrari Crossover ‘ın kod adı F16X

Habere göre İtalyan üretici aktif bir şekilde crossover bir model üzerinde çalışıyor ve firma içinde bu proje F16X ismiyle anılıyor. Otomobil, Aston Martin DBX ve Lamborghini Urus gibi egzotik crossover’larla rekabet edecek.

Otomobil Ferrari‘ye has tasarım detaylarına sahip “yüksek bir coupe” olarak tanımlanıyor. Haberde ayrıca otomobilin B sütununun olmayacağı ve arka kapılarının ters açılacağı bilgileri paylaşılmış.

GTC4’ün halefiyle birlikte geliştiriliyor

Crossover, 2020’de GTC4 modelinin yerine geçecek otomobille birlikte geliştiriliyor. F16X kod adlı otomobil tamamen alüminyum bir mimariye sahip olacak ve Ferrari’nin FF’ten beri sürekli geliştirdiği dört çeker sistemine sahip olacak. Ferrari’nin SUV’si, GTC4’ün halefinden bir yıl sonra tanıtılacak.

F16X, GTC4 Lusso’da olduğu gibi V12 motor yerine benzinli V8 ya da hibrit güç ünitesine sahip olacak. Başka bir deyişle LaFerrari’den sonra ilk hibrit Ferrari, bir crossover olacak.

Otomobilin en az 300.000 Euro olması ve Ferrari’nin yıllık satış adedini iki katına çıkarması bekleniyor.

Görsel: Theophilus Chin

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
OnurBurakCenkKim?Emre Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Onur
Ziyaretçi
Onur

Belki pazar payları yüksek olabilir ama bu Crossover denen ne idüğü belirsiz araçlardan artık gına geldi. Zaten bu pazarda bi’ Ferrari markası eksikti o da tamam olacak gibi…

Burak
Ziyaretçi
Burak

Zaman içerisinde her markanın vizyon politikası değişebilir ve değişen dünya düzenine ayak uydurmak zorunda kalabilirler. SUV pazarı her geçen gün büyüyen bir pazar mesela Porsche 2002’den beri SUV üretiyor. Porsche, Bentley, Maserati, Lamborghini gibi markalar SUV pazarına girerken Ferrari’den bu pazardan geri kalmak istemez haklı olarak. Malum Ferrari de bu pazardan pay kapmaya bakacaktır. Önemli olan işini hakkıyla yapabilmektir hakkıyla yapabildikten sonra Ferrari’nin de bu pazara girmesi gayet doğaldır

Cenk
Üye
Cenk

Bazı konularda gelenekçi bir düşünce yapısına sahip olsam da hayatta hiç bir şey değişim geçirmeden devam edemiyor. İnsanların bildiği, alıştığı ve öyle sevdiği şeylerin değiştiğini görmesi ve bunu kabullenmesi biraz zordur. Ferrari'nin bir kültürü olduğu, ezelden beri ne ürettiği ve ne sunmaya çalıştığı ortada. Sanırım bir çok otomobil sever de bunu hayranlık ve saygıyla görüyor. Ama dediğim gibi hiç bir şey sonsuza kadar aynı prensipte devam etmez. Kültürleri bile olsa bu markalar birer ticarethaneden ibarettir. Farklılıkları severim yeter ki hakkıyla yapılsın. Sadece ticari bir pay elde etme amacıyla değil, işi bilerek, severek ve hakkıyla yapılsın. Eğer spor otomobil konusunda gösterdikleri… Read more »

Kim?
Üye
Kim?

Ferrarinin politikasına yorum yapmaz oldum ama buraya görseldeki resim için geldim bu araba kral oyundaki buz arabasına benzemiş bence Buz-arabasi

Emre
Ziyaretçi
Emre

Bentley’nin Bentayga’yla, Maserati’nin de Levante’yla girdiği Lamborghini’nin de Urus’la girmeyi planladığı Crossover segmentine Ferrari de uzaktan bakamazdı. Ferrari zaten istesede, istemesede bu pazara girecekti ben bunu daha birkaç önce yazdığım yazıda belirtmiştim. Crossover segmenti büyüyen bir pazar hemen, hemen her markanın dikkatini çeken bir pazar bu yüzden de markalar bu pazara kayıtsız kalamıyorlar. Her marka kalitesinden ödün vermeden bu segmente giriyorlar buna en iyi örneğin Bentley Bentayga ve Maserati Levante olduğunu söyleyebilirim