Otonom araç kullanmak istemeyenler çoğunlukta!

Otonom araç sektörü gittikçe yaygınlaşıyor ve otomobil sektörünü yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Ama herkes otonom sürüşün başarılı olduğuna inanmıyor.

13

Otonom araç kavramı yaygınlaşıyor ve otomobil sektörünü yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Ama herkes otonom sürüşün başarılı olduğuna inanmıyor.

Gartner Tüketici Eğilimleri adındaki yürütülen çalışma kapsamında ABD’de ve Almanya’da 1500 kişiye otonom araçlar hakkındaki düşünceleri ve bu araçlara binmekten hoşnut olup olmayacakları soruldu.

Çoğunluk yarı otonom sürüşü istiyor

Yapılan ankete göre insanların %55’i tam otonom arabaya binmek istemiyor. Fakat %70‘lik kesim yarı otonom araçları zevkle kullanabileceklerini ve gerektiğinde kontrolü ele alabileceklerini belirtti.

Çalışma, insanların otonom araçlarla ilgili çekincelerinin olduğunu ortaya koydu; günlük hayatta kullandığımız birçok elektronik cihaz arıza yapabiliyor ve aynı şeyin otonom araçların başına da gelebilir. Hatta ankete katılan insanlar otonom sistemlerin beklenmedik senaryolarda şaşırıp tamamen başarısız olması konusundaki endişelerini dile getirdi.

CNBC ile yapılan bir röportajda Gartner araştırma direktörü Mike Ramsey “İnsanlar üzerinde birtakım hakimiyet kuramadıkları araçlara binmekten korkuyorlar. Otonom araçların başarılı olması için insanlar arabaya bindiklerinde ne yapacaklarını bilmiyormuş gibi hissetmemeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

13
Kimler Neler Demiş?

avatar
12 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Sergen Satırthebadman97Burak KPorscheİstanbullu Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
SwedishMetal
Üye
SwedishMetal

Kendi fikrim otonom sürüs insani tembellestirdigini düsündügüm icin bende karsiyim ama yari otonom olabilir.

Burak K
Ziyaretçi
Burak K

Ah aspalarım sanki hepsi ralli pilotu falan da

Porsche
Üye
Porsche

Valla Tesla'da olan Autopilot'u test ettikten sonra ben karşı değilim gerçekten fazla başarılı hele Autopilot 3.0 gelince bu teknoloji çok daha iyi bir yerde olacak.

İstanbullu
Üye
İstanbullu

Buyrun 40 dakika kendi kendine giden Otopilot Tesla Model X
İzlemesi bile huzur verici 🙂

IbizaFR150
Üye
IbizaFR150

Bugüne kadar cruise control ile toplasan 10km gitmişimdir, adaptif beni de şu an ilgilendirmiyor. 80yaşında bir dede olsam düşünebilirim yolcu olduğum araba benim değil gibi hissediyorum. Bu sistemlerin arasında kör nokta uyarısı veya şehir içi fren desteği gerekli olduğunu düşündüğüm ekipmanlardır.