Mercedes-Benz, yeni arayüzü MBUX’i tanıttı

2

Mercedes-Benz Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) yeni bilgi ve eğlence sistemini tanıttı. MBUX isimli yeni sistemin kullanılacağı ilk otomobil yeni A Sınıfı olacak.

İki dev 10.25 inç ekran

Sistemin ismindeki “UX,” “kullanıcı deneyimi” (user experience) anlamına geliyor. Alman üreticinin iddiasına göre yeni sistem, yapay zeka sayesinde öğrenme yeteneğine sahip. Sistem, yeni A Sınıfı müşterilerine üç farklı seçenekle sunulacak. Baz sistemde iki adet 7 inçlik ekran bulunurken, orta seviyede bir 7 bir de 10.25 inçlik bulunuyor. En üst modelde ise iki ekran da 10.25 inç ebadında ve 1920×720 piksellik çözünürlükle sunuluyor.

Sistemde her şey dokunmatik olarak ya da sesle kontrol ediliyor. Dokunmatik öğeler ekranlar, direksiyondaki kontroller ve orta konsolda bulunan ve baştan tasarlanan dokunmatik bölge. Ayrıca yeni arayüz, her çeşit bağlantı seçeneğini de sunuyor: Apple CarPlay, Android Auto, Çin’de satılacak otomobiller için Baidu CarLife, iki adet standart USB girişi ve bir adet USB-C girişi.

Sesli komut için “Hey Mercedes”

Mercedes, sesli kontrol sisteminin “doğal konuşma”yı rahatlıkla tanıyabildiğini söylüyor. Sesli kontrol sistemi, Apple ürünlerine benzer bir şekilde basitçe “Hey Mercedes” diyerek aktifleştirilebiliyor. Sistemin bünyesindeki “dijital asistan” dolaylı konuşmaları anlayabiliyor. Yani komut sistemine “klimayı 24 dereceye ayarla” demek yerine “üşüdüm” demeniz, iç mekanın ısısının yükseltilmesi için yeterli oluyor.

Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Ola Källenius, “Yeni teknolojiler, onu kullanan insanlara ve bu insanların hayatlarını kolaylaştırmaya odaklanmalı. Biz de bu sebepten MBUX’de içgüdüsel kullanıma izin veren ve öğrenebilen, akıllı bir yazılım üzerinde yoğunlaştık” diyor.

Yeni Mercedes me hizmetleri de tanıtıldı

Yeni bilgi ve eğlence sistemi, ayrıca yeni Mercedes me hizmetlerini de bünyesinde barındırıyor. Mercedes me, otomobiliniz park halindeyken zarar görür ya da yeri değişirse, ya da otomobiliniz izin vermediğiniz rotalarda bilginiz dışında kullanılıyorsa sizi bilgilendirmek gibi hizmetleri ve çok daha fazlasını içeriyor.

Sistemin donanımsal özellikleri ise özetle şöyle: 8GB RAM, altı çekirdekli bir işlemci ve seçtiğiniz versiyona göre iki farklı NVIDIA grafik kartı. Yeni arayüz Linux bazlı bir işletim sistemi kullanıyor. İlk etapta sistem Mercedes’in kompakt sınıf otomobillerinin hepsinde sunulacak.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HamitMehmet1964 Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
Hamit
Ziyaretçi
Hamit

Bundan 2-3 sene sonra, “arabamı hacklediler” diye duymaya başlarız.

Mehmet1964
Ziyaretçi
Mehmet1964

Elektrik iç mekanını hazırlık ve araçlarını artık iyice sıkan iç mekandan kurtarmak adına güzel bir adım