Türkiye’de üretilen otomobillerin yerlilik oranları açıklandı

10

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ülkemizde üretilen binek otomobillerin yerlilik oranlarına ilişkin araştırmasını yayınladı. Bakanlığın yaptığı araştırmaya göre yerlilik oranı en yüksek otomobil acaba hangi markaya ait?

Yerlilik oranında Hyundai birinci, Honda sonuncu!

Binek otomobiller kategorisinde Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault, Hyundai Assan, Toyota ve Honda’nın ülkemizde yaptığı üretimlerin yerli oranları hesaplandı. Hyundai’nin i20 modeli %62 oranla ilk sıraya otururken, markanın diğer modeli i10 ise %61 ile ikinci sıraya yerleşti. Koreli markayı %60.6 ile Fiat Egea Sedan takip ederken, son sırada ise %18.6 ile Honda Civic RS bulunuyor.

Renault, Clio Sport Tourer ile %56.1 yerli üretim oranına ulaşırken, Toyota ise çok satan C-HR modelinde %45-53 arası yerli üretim gerçekleştirdi. Yayınlanan raporun tamamına ve diğer araçların yerli üretime katkı oranlarına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
s avecihistanAYUUozcengel Recent comment authors
  Subscribe  
en yeni en eski en iyi
Bana bildir
s a
Ziyaretçi
s a

Devrim otomobillerini saymazsak, ilk Anadol 19 Aralık 1966’da üretilmiş. Aradan geçen 53 yıl sonra halen %60’da olmak komik olmanın da ötesinde. “Üreticilerimizin” yerlilik gibi bir dertlerinin olmadığını görülüyor. Esas şaşırtıcı olan bu!. Hyundai, Toyota’yı geçtik, Tofaş’a ne demeli?

%60’ın birimi ne?. Parça sayısı mı, para mı? Bunu da açık etmek lazım. Ben açıkçası parça sayısı gibi bir kandırmaca rakam olduğunu düşünüyorum.

%60 içine düşen parçalara da bakmak lazım. Koltuğu yapmak da bir iş(yapıyorsak tabii ki) ama motor, şanzıman, elektronik, frenler, amortisörler gibi kritik, yani aracı araç yapan parçaları yapmıyorsan gerisi boş.

Montajcı geldik, montajci gidiyoruz.

stan
Üye
stan

%60 çok çok iyi bir oran.
Helal olsun.

MAYFA AYUU
Üye
MAYFA AYUU

Herkesin tamamen yerli olarak düşündüğü Atak helikopterinin sadece isim hakkı bizde olup İtalya’nın helikopteridir.

vecihi
Ziyaretçi
vecihi

Atak helikopteri İtalyan AgustaWestland firmasına aitti. Agusta 3 farklı üretim hattında 3 farklı kalitede helikopter üretmekte idi. Atak helikopterine ait olan ürettim hattını tasarruf tedbirleri sebebi ile kapatmaya karar verdi. Tüm ürettim hattını ve üretime ilişkin teknoloji Türkiye’ ye bedeli karşılığında satıldı. Bu sebeple sizin düşündüğünüz gibi sadece isim hakkı bizde değil. Üretiim hattı teknolojisi ile beraber satın alındığı gibi sadece montaj değil, helikopter üzerinde her türlü modernizasyon ve değişiklik yapılmasına da imkan tanınmış oldu.

ozcengel
Üye
ozcengel

Bildigim kadariyla ab ile olan gumruk birligi anlasmasindan dolayi sadece yerli uretim araclara ozel vergi duzenlenemiyor.

İstanbullu
Üye
İstanbullu

%61 İle yerli otomobil kullanıyorum ben deme hakkım varmı. Onca tofaş şahin vs varken, yerli arabaya benzemeyen tek araba benimkisi oysaki.